Silivri’de yoğun güvenlik önlemi

08 Nisan 2013 Pazartesi 09:55

Bugün Ergenekon Davası’nın görülmesine devam edilecek. Sanıklara destek olmak için binlerce kişi duruşma salonuna doğru yola çıkarken Silivri’de yoğun güvenlik önlemi alındığı gözlendi.

Silivri'de yoğun güvenlik önlemi
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de yargılandığı Ergenekon Davası’nın görülmesine bugün devam edilecek.

Önceki duruşmada savcının mütalaasını açıklamasının ardından bugün görülecek kritik duruşma için binlerce kişi sanıklara destek vermek üzere Silivri Cezaevi’ne gitti. Jandarma’nın Silivri’de yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Sanıklara destek olmak amacıyla bir grup Silivri Cezaevi önündeki çadırda beklerken, diğer gruplar da gece saatlerinde Cezaevi önüne gelmeye başladı. Yüzlerce otobüs ve binlerce kişinin Silivri Cezaevi'ne gelecek olması Jandarma'yı da alarma geçirdi. TEM ve D-100 Bağlantı Yolu'ndan Silivri Cezaevi'ne giriş bariyerlerle kapatıldı. Otobüslerin cezaevi yoluna girmesine izin verilmezken, bariyerler cezaevine yaklaştıkça kademeli olarak arttırıldı. D-100 bağlantı yolundan Silivri Cezaevine girmek isteyen kişiler, Cezaevi'nin TEM girişine yönlendiriliyor. Cezaevi'nin TEM bağlantı yolu jandarma ekipleri tarafından araç geçişlerine kapatılırken, yaya olarak cezaevine gidişlere izin veriliyor. Araçlarını TEM Otoyolu'ndaki güvenlik şeridine çeken grup üyeleri yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürüyerek cezaevine ulaşıyor. Yağmura ve soğuğa aldırış etmeden yürüyen grup üyelerinden bazılarının battaniyelere sarınarak yürüdü. Mahkeme salonunun nizamiye kapısında robokop kıyafetli askerler bulunacak.

İşçi Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) başta olmak üzere onlarca sivil toplum kuruluşu Silivri’de buluşma çağrısı yapmıştı. "Ergenekon’dan çıkıyoruz, 8 Nisan’da Silivri’ye gidiyoruz" sloganı ile çağrı yapan İP, 41 ilden kiraladığı otobüslerle vatandaşları Silivri’ye götürüyor. İP’lilerin yanı sıra CHP milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve sanatçılar bugün duruşma salonunun önünde olup, sanıklara destek verecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x