TÜRKİYE EİNSTEİN'INI KAYBETTİ

20 Nisan 2015 Pazartesi 11:14

Türk Einstein'ı olarak adlandırılan kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu hayatını kaybetti.

TÜRKİYE EİNSTEİN'INI KAYBETTİ

 Türkiye'nin Einstein'ı olarak adlandırılan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, hayatını kaybetti. Sinanoğlu, ABD'de kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınmıştı. Dün gece hayatını kaybeden bilim adamının cenazesinin Miami'den Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor.

Prof. Oktay Sinanoğlu, dünyada yeni kurulmaya başlayan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu. Dna sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirdi. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi.

Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk ulusal kimliği ve Türk Diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin resmi dil olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunmaktadır. Matematiksel yapısından dolayı Türkçe'nin en iyi bilim dili olduğunu söylemektedir.

Yaşamı boyunca kuantum mekaniği'ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.a.m. Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, "kuantum mekaniği"nde, hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü. Böylece kimya bilimini bu topolojik inceleme ile sağlam bir temele oturttu. 
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x