UYGUR TÜRKLERİ İÇİN MİLLİ YAS İLAN EDİLMEMİŞTİ.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 09:55

Acının her çeşidi yüreğimizi sızlatır. Kudüs'te Filistinlilere yapılan katliamı da elbette yüreğimizin en derininde hissederiz. Fakat burada sözünü edeceğimiz konu o değil. Konu, bu tür acılarda mevcut iktidar tarafından yapılan Türk ve Arap ayrımı! Türk ve Müslüman ayrımı da demiyoruz... Türk ve Arap ayırımından bahsediyoruz. Eğer konu Müslümanlık olsaydı, Uygur Türkleri de Müslümandı. Fakat her nedense Suudi Kral öldüğünde, Filistinlilere bu acılar yaşatıldığında Milli Yas ilan edenler; bir başka coğrafyadaki Müslüman Türklerin katliamına sessiz kalıyor.

UYGUR TÜRKLERİ İÇİN MİLLİ YAS İLAN EDİLMEMİŞTİ.
 Nesrin Ünal Twitter'da hatırlattı...

Uygur Türklerine de katliam yapılmıştı. Hem de daha vahşisi... ancak yas ilan edilmemişti.

İşte Nesrin Ünal'ın paylaşımı:

"Gazze için Milli Yası anlarım ama Katliamlar yanında Genetiği ile de oynanan UYGUR TÜRKLERİ İÇİN KILINIZI BİLE  KIPIRDATMAMANIZI ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKERİM.


YASI ,ACIYI BİLE ÇİFTE STANDART HALİNE GETİRDİNİZ. Nesrin Ünal"

Uygur Türklerine yapılan neydi:

"Çin güvenlik güçleriyle Uygurlar arasında başkent Urumçi’de patlak veren çatışmalarda, 156 kişi öldü, 828 kişi yaralandı. Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de bugün de şiddet olayları devam ediyor. Çinliler Urumçi'de Uygurların iş yerlerine saldırıyor.

Ellerinde sopalarla protesto gösterisi yapmak isteyen Çinlilere karşı polis göz yaşartıcı bomba kullandı. Resmi Şinhua haber ajansı, bazı apartmanlarda sakinlerin taş ve sopalarla olası bir saldırıya karşı hazırlık yaptıklarını duyurdu. 

Kadınlara sarkıntılık tetikledi

Olayların fitilini, bir oyuncak fabrikasında zorla çalışmaya götürülen Uygur kadınlara sarkıntılık yapılması ve bazı kaynaklara göre iki Uygurun ölmesi ateşledi. Uygurların protesto gösterilerine güvenlik güçleri sert karşılık verdi.

SİNCAN Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de önceki akşam başlayan Pekin yönetimine yönelik protesto gösterileri, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi üzerine ayaklanmaya dönüştü. Bölgeden gelen haberlere göre, şiddet olaylarında 156 kişi öldü, 828 kişi de yaralandı. Çin resmi haber ajansı Kaşgar’da da birkaç yüz göstericinin dağıtıldığını belirtti. Ayrıca Aksu ve Yılı şehirlerinde de hareketlenmelerin başladığı bildiriliyor. Ölü sayısının artmasından, olayların yayılmasından korkuluyor.

Caddeler ceset dolu

Olayların fitilini, Guang Dong eyaletinin Şao Guan kentindeki oyuncak fabrikasında zorla çalışmaya götürülen Uygurlar arasındaki kadınlara yönelik sarkıntılıklar ve Çinli saldırılarında bazı kaynaklara göre iki Uygurun ölmesini, Pekin yönetiminin ciddi biçimde soruşturmaması ateşledi. Önceki akşam Urumçi’de protesto gösterisi yapan kalabalık, hükümetten ölümle sonuçlanan taciz olaylarını soruşturmasını istedi.

Ancak polis kalabalığı dağıtmak amacıyla sert müdahalelerde bulununca, göstericilerin sayısı giderek arttı. Çinli yetkililere göre, sopa, bıçak ve taşlarla güvenlik güçlerine saldırmaya başlayan göstericiler, 261 aracı kundakladı. Göstericiler, dükkan ve evlere de hasar verdi. Bunun üzerine silaha başvuran güvenlik güçleri, kalabalığın üzerine hedef gözetmeksizin ateş açarak, katliam yaptı. Araçların ateşe verilmesi, evlere ve dükkanlara saldırılması ve silahların patlaması üzerine, ortalık savaş alanına döndü. Kanlar içindeki ceset ve yaralılar caddelere, alanlara yayıldı. (Alıntı)"

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Erhan yorgancıoğlu 9 ay önce yorumlandı

Türklüğü ayaklar alan Türk'ten nefret eden bu adamlar dan Milli yas ilan edilmesi hiç beklenirmi

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

TÜLAY AKPINAR AYTEKİN 9 ay önce yorumlandı

UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN EZİYETLER İÇİN YAS İLAN EDİLMEDİ. ACIMADILAR BİLE. .TÜRK OLMAK, TÜRK HİSSETMEK GEREKİR ...

0 Kişi beğendi.