YUSUF HALAÇOĞLU'NDAN SERT ELEŞTİRİ

28 Haziran 2018 Perşembe 23:18

İyi Parti'nin önemli isimlerinden Yusuf Halaçoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile strateji yanlışlarını dile getirdi.

YUSUF HALAÇOĞLU'NDAN SERT ELEŞTİRİ
 Yusuf Halaçoğlu'nun paylaşımı şöyle:

"Bir kısım yeni yetmeler tutmuş beni eleştiriyor. Siz giderken ben dönüyordum.

Dikkatlice okuyun. Biz MHP'den dışlanırken, saldırıya uğrarken, Anayasa ile tek adam rejimi getirilirken mücadelemizi dik durarak verdik.

İYİ PARTİ'nin kuruluşunda da gerekeni yaptık. Bütün bu çalışmaları da Kuva-yı Milliye ruhuyla yaptığımızı, hiçbir makam ve mevki için yapmadığımızı sürekli söyledik ve gösterdik. Mv. seçimlerinde de başvurmak istemediğimi Genelbaşkana söyledim. Ama o başvurmazsam dedikodu olacağını söyledi ve ben de durumumu anlatıp başvurdum.

Bunlar önemli değildi. Ama asıl hata nerede yapıldı?

1.si, tabanda bizzat genelbaşkanın söylediği gibi %17 kemik oy vardı. Rüzgar genelbaşkandan yanaydı. Öyleyse nasıl kaybettik. Tabanımızı oluşturan milliyetçi-ülkücü camianın duayenleri listede yer almadı. Listeye neredeyse partinin kuruluşunda hiç fonksiyonu olmayan bir kısım kişiler konuldu. Bu sebeple mhpden gelen önemli bir kısım, tekrar oraya oy verdi.

2.si, İYİ PARTİ siyasi arenada yeni bir partiye ihtiyaçtan doğdu. Güvenilir bir kadro olarak İYİ PARTİ görüldü ve buraya küskün milliyetçi chpliler ve akpden memnun olmayan sağ oylar geçiş yaptı. Ancak İYİ PARTİ'nin gereksiz yere ittifaka girmesi bütün gelen oyları geri çevirdi. Sağ oylar ittifakta chp olduğu için geri döndü. Chp'den gelen oylar da ittifakta CHP olduğu için zaten ha o, ha bu denerek İYİ PARTİ'ye verilmedi.

Sayın Genelbaşkan sağdan chpye oy verilmeyeceğini bizzat söylemedi mi? Böyle bir durumda İYİ PARTİ'nin özelliği neydi ki daha fazla oy alabilsin. Zaten medya ve para sorunu en başından beri vardı. Buna rağmen partinin durumuyla ilgili gerek bizim, gerekse başkalarının yaptırdığı anketlerde hep % 18'in üstünde çıktı. Genelbaşkanın oyları daha da yüksekti.

Dolayısıyla yukarıda belirttiğim hataları yapmayıp tek başımıza seçime girseydik, partimiz %17, cumhurbaşkanı adayımız da %20'lerde oy alacaktı.

Hedefimiz neydi? Meral Hanımı cumhurbaşkanı seçmek ve tekrar parlamenter demokratik hukuk devletine dönmek. Peki başardık mı? Hayır.

Şu anki mecliste kaç mv.ne sahip olduğunuz önemli değil. Adam tek başına iktidar oldu. 295 sizi aldatmasın. Recep beyi iyi tanıyanlar bilir ki 8-10 mv.ni partisine katar ve Mhp'ye de bel bağlamaz.

Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti'ni Atatürk dönemindeki kuruluş felsefesine göre modernize etme, dinimizi siyasetin çirkefliğinden kurtarma, aklı hakim kılma, ilim ve fenni ve liyakati ön plana çıkarma, halkı biat kültüründen kurtarma hedefiyle çıktığımız ve mücadele ettiğimiz yolda başarılı olamadık. Zira hedefimiz 43 mv. ile meclise girmek değildi.

Dediğim gibi o mecliste artık muhalefetin bir etkisi olmayacaktır. Bunu kısa zamanda hepiniz göreceksiniz.

Saygılar...."Yorum Gönder

@name x