Maya takvimine göre 21 Aralık 2012'de kopacağı iddia edilen kıyametten etkilenmeyeceği söyleyen dünyadaki iki yerden biri olan Şirince köyünde, jandarma ekipleri güvenlik önlemlerini arttırdı. Bu amaçla küçük bir tatbikat yapan jandarma ekiplerinin köpek, saklanan şarjörü kısa sürede buldu.

İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince'deki esnaf, "kıyamet turizmi" patlamasına hazır. Köye 20-22 Aralık arasında, konaklama tesislerinde yer ayırtanlar dışında 20 bine yakın turistin gitmesi bekleniyor. Jandarma ekipleri, girişte önlem alırken çarşı içindeki denetimlerini de arttırdı. Köy esnafı ise kalabalığı beklediklerini belirterek, "Güvenlik önlemleri arttırıldı, bu bizim açımızdan güzel bir gelişme. Burası daha da huzurlu olacak. 21 Aralık'ın bir kaosa dönüşmesinden de korkuyoruz. Şu ana kadar olağanüstü bir kalabalık yok. Yapılan haberler sebebiyle insanlar Şirince'yi farklı görüyor." dedi. Bazı esnaflar da yaşanabilecek yoğunluğa karş dükkanlarına fazladan mal aldığını dile getirdi.

Bu arada jandarmanın uygulamasında eğitimli köpek, önceden çalılar arasına saklanan şarjörü aradı. Çalı diplerini ve yol kenarını arayan köpek, şarjörün yanına oturarak bulduğunu gösterdi. Ekipler, güvenlik önlemleri kapsamında köyün bazı noktalarında da nöbet tutuyor. Ayrıca önemli noktalardaki güvenlik kameralarının sayısı arttırıldı.

Selçuk Kaymakamlığı ise misafirlerin mağdur olmaması için köydeki lokantalar ve yiyecek satış yerlerinde fiyat tespiti yaptı. Yoğunluk sebebiyle 21 Aralık günü köye özel otomobil ve büyük araba alınmayacak. Köyün girişinden önce bulunan geniş bir alan otopark olarak kullanılacak. Acil durumlarda cankurtaran helikopterler devreye girecek.