Muş’ta bulunan dar gelirli vatandaşlar için başlatılan Sosyal Konut Projesi başvuruları tamamlandı. Toplam yapılacak olan 150 konuta 4 bin 875 başvurunun yapıldığı açıklandı.

    Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü işbirliğinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynaklarıyla 3294 sayılı Kanun kapsamındaki vatandaşlara, Sosyal Konut Projesi başvuruları 07 Aralık 2012 tarihi ile son bulduğu belirtildi.

    Muş Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından alınan başvuruların sorunsuz bir şekilde tamamlandığını açıklayan SYDV Müdürü Nurettin Bozkurt, toplam yapılacak olan 150 konutun yüzde 10’nun özürlü vatandaşlara ayrılacağını söyledi. Vakıf tarafından 4 bin 875 başvurunun alındığını açıklayan Bozkurt, hiçbir şaibeye ve soru işaretine yer vermeden noter huzurunda kura çekiminin yapılacağını 150 asil ve 150 yedek konut sahibinin belirleneceğini söyledi.

    “TAMAMEN ADALETLİ BİR DAĞILIM OLACAK”

    Dar gelirli vatandaşlar için başlatılan Sosyal Konut Projesi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan SYDV Müdürü Nurettin Bozkurt, gerekli incelemeleri yapacaklarını kaydetti. Bozkurt, ayrıca şunları söyledi: “Mart 2013’te Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte noter huzurunda kura çekimleri gerçekleştirilecek. Yüzde 10’nu özürlü kontenjanı olmak üzere toplam 150 konut yapılacak. Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü ile TOKİ’nin işbirliğinde yapılan bir çalışmadır. Muş Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü de 18 bine yakın civarında ihtiyaç sahibi dosya bulunmaktadır. Bu nedenle sosyal konut için yapılan başvuru beklenen bir sayıydı. Bunların içinde köylerde evi, arsası ve benzeri ve ya maddi durumu iyi olan veya varsa kura dışı bırakılacaklardır. Tamamen adaletli bir dağılım olacaktır. Kesinlikle hakkaniyet noktasında ihtiyaç sahibi olan insanlarımızı kuraya tabi tutacağız. Noter huzurunda yapılacak olan çekilişte toplam 150 asil ve 150 ise yedek seçilecektir.”