AK Parti Genel Başkanı Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında milletvekillerine seslendi. Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısı konuşmasında oldukça sert ifadeler kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın gündeminde milliyetçilik tartışmaları ve muhalefet partilerinin terör sorununun çözümü ile ilgili eleştirileri vardı. Başbakan Erdoğan özellikle Devlet Bahçeli'ye oldukça sert ifadelerle yüklendi.

İşte Başbakan Erdoğan'ın AK Parti grup toplantısı konuşmasından satır başları:

- Hükümet olarak attığımız her adıma karşı çıkanlar olacak. CHP ve onun yanında oluşum gösteren marjinal sol örgütler kentsel dönüşüm çalışmalarımızı protesto ediyorlar. Gerek CHP gerek o sol örgütler terör örgütlerinin tutunduğu sağlıksız yerleşimlerin ortadan  kalkmasını hazmedemiyorlar. Bunların insanca yaşam gibi bir kaygısı yok.

- Vatandaşım asla bu tahriklere prim vermesin. Kentsel dönüşümün soınuçları büyükşehirlerimizde tek tek ortaya çıkıyor. Aslı olmayan dedikodulara inanmayın. Kimseyi mağdur etmeden bu dönüşümü sürdürecek Türkiye'yi sağlam şehirlerle büyütmeye devam edeceğiz.

- Önceki hafta Mardin'in Kızıltepe ilçesinde kullandığım bazı ifadeler CHP ve MHP tarafından iki hafta boyunca yoğun şekilde istismar edilmek istendi. Benim kullandığım ifadeler; Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle de Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almış bir iktidarız. Benim bu ifadelerimin ardından CHP ve MHP genel başkanları yoğun bir istismar faaliyetine başladı.

- CHP Genel Başkanı bu sözleri Rize'de söyleyemezsin dedi. Biz konuştuğumuz yere, saate, kişiye göre dil kullanan bir iktidar olmadık. CHP Genel Başkanı farklı yerlerde fakrlı şeyler söyleyen birini arıyorsa önce aynaya baksın. Sabah başka akşam başka konuşan birini arıyorsa aynaya baksın. CHP Genel Başkanlığı'na kesin aday olmayacağım dedi ertesi gün aday oldu.

- Çarklarının lsitesi uzayıp gidiyor. Ankara'da İzmir'de salladığı bayrağımızı gidip Hakkari'de sallayamayan biri bizi farklı yerde farklı konuşmakla itham edemez. Sabah akşam vatanı, bayrağı, Cumhruiyet'i istismar edeceksin, Hakkari'de bir tek Türk bayrağı olmadan miting yapacaksın. AK Parti bugün yüzde 50 oy oranına ulaştıysa batıda söylediğini Doğu'da, kuzeyde söylediğini güneyde söylediği için almıştır.

- Meclis kürsüsünde bir milletvekilleri alenen ırkçılık yaptı. Önce eleştirir gibi yaptı sonra o milletvekiliyle aynı çizgiye geldi. Kendi içinde bu tür haddini bilmez, ceddini bilmez tipleri barındıran genel başkandan bir şey olmaz. Kılıçdaroğlu'nun cesareti varsa o İzmir milletvekilini de yanına alsın o düşünceleri Tunceli'de kendi memleketinde dile getirsin.

- Biz Mardin'de söylediğimizi İstanbul'da söyledik. Ankara'da söylüyoruz, iyi takip etsin beni Rize'de de söyleyeceğim. Biz bugüne kadar 81 vilayetin 81'inde milletin diliyle konuştuk. Televizyon programında söylediğin millet tanımını git Tunceli'de yap görelim.

- Çıkmış milliyetçilik ve ulusalcılık aynı şeyler, biri yeni dil biri eski dil diyor. Sevsinler seni! Siyasi tarihimiz boyunca en çok kullandığımız kavram millet kavramıdır. Biz millet kavramı ile bir etnik grubu bir kavmi kastetmedik.

- Millet ve milliyetçilik kavramlarını kafataslarının üstünlüğü olarak kullanmadık. Türkiye topraklarının üzerinde yaşayanlar millet kavramına nasıl bakıyorsa biz de öyle bakarız.

- Şeytan kendisinin ateşten insanın ise topraktan yaratıldığını söylemiş ve isyan etmiştir. Kendi soyunun üstün olduğunu iddia eden şeytanın izindedir. MHP, BDP ve CHP seçmenine sesleniyorum, Rabbim "sizi boylar halinde, kabileler halinde yarattık. Ta ki tanışasınız" diye buyuruyor. "Allah katında üstünlük takvadadır."

- Aynı zamanda Hz. Peygamberimiz Veda Hutbesi'nde "Arap'ın Acem'e Acem'in Arap'a üstünlüğü yoktur" diyor.

- Biz Afyon'dan yola çıkarken, tek millet dedik. Sayın Bahçeli özellikle sana ithaf olunur, tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet dedik. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz dedik. Bu toprakların millet anlayışı neyse onu anlatıyoruz.

- Ziya Gökalp, Mehmet Akif, Necip Fazıl hangi mütefekkire bakarsanız millet kavramının kucaklayıcı bir tavırla kullanıldığını görürsünüz. Biz nasıl tek bir millete inanıyorsak kucaklayaıcı bir millet anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Kardeşliğimizi garanti altına alan tek bir milliyetçilik anlayışı bizim ayaklarımızın altındadır.

- Milliyetçiliği yaşayan ve yaşatan bir partiyiz. Milliyetçiliği milletle özdeşleştiren bir partiyiz. MHP Genel Başkanı önce milliyetçi olarak bu ülkeye ne kazandırdığını anlatsın. 3 yıl Başbakan Yardımcılığı yaptınız bu millet için ne yaptınız? Nerede dikili bir ağacınız var? Muhalefette oldunuz hangi yapıcı eleştiriyi getirdiniz? Miliyetçilik elle ve dille slogan atmak mıdır? Milliyetçilik buysa biz böyle bir milliyetçiliğe prim vermeyiz.

- Milliyetçiyim diyenler bize 36 milyar dolar ihracat devrettiler. Şu an ihracatımız 152 milyar dolara yükseldi. Milliyetçiyim diyenler 23,5 milyar dolar IMF'ye borçlandılar. Biz onların yaptığı bu borcu Mayıs ayında kapatıyoruz. IMF şimdi bizden borç istiyor.

- Onlar milliyetçiyiz dediler milli bankamızın içini boşalttılar. Miliyetçiyiz dediler zorunlu tasarruf adı altında işçimizin memurumuza 13 buçuk katrilyon borçlandılar. Bu borcu oturduk masaya biz ödedik. KEY adı altında zavallı işçinin memurun kaynağını kestiler. Biz ödedik ödemeye devam ediyoruz.

- Milliyetçiyiz dediler bankaları batırdılar. Bugün milliyetçiliği istismar edenler bundan 10 yıl önde kamu bankalarını 16 milyar dolar zararla bize devrettiler. Sayın Bahçeli bunun cevabını ver. Adamların da versin ama dürüst olarak verin. Biz o kamu bankalarını kara geçirdik.

- Kendi üretimimiz Göktürk 2 uydusunu uzaya fırlattık. İşte bizim milliyetçilik anlayışımız budur.

- Bizden önceki iktidar akşam yatıp sabah kalkıyordunuz paramıza bir sıfır daha ekliyordunuz. Maaşı alınca hepimiz gidip dolar alıyorduk. Biz bu altı sıfırı atacağız dediğimizde Taksim'de eşek gibi anırırım dedi, herhalde anırmasını bilmediği için çıkamadı.

- Terör mneselesi ile ilgili MHP hakaret etmek dışında tek bir cümle kurmadı, tek bir öneri getirmedi. CHP istismardan yalpalamaktan başka bir şey yapamadı. CHP Genel Başkanı bizden randevu istedi, buyrun gelin dedik. Oturduk konuştuk, MHP randevu vermiyor dediler. Vermesinler biz anayasayı bile birlikte değiştirebiliriz dedik. Hemen arkadaşlarımızı görevlendirelim, çalışsınlar, sonra oturalım atılması gereken adımı hemen atalım dedik. Genel başkanları hala bu işin çözüm yeri Meclis'tir diyor. Eğer dürüstsen arkadaşlarımızı görevlendirelim. Ama meydanda yok. Bu konuyla ilgili altyapıları yok. Çünkü bununla ilgili partilerinin içinde bir kararlılık yok.

- Biz bu ülkede kardeşliği tesis edeceğiz, CHP'ye ve MHP'ye rağmen. Söyleye söyleye Sivas'ın ötesine gitmelerini sağladık. Gitmek gönül işi, varsa bu gönlün gidersin. CHP MHP BDP, bugüne kadar kanın durması için inisiyatif almadılar. Bundan sonra da sorumluluktan kaçarlarsa akan her damla kan onların eline bulaşacaktır. Onlar şehit cenazesi gelsin de istismar edelim diye ellerini ovuştururken biz tek bir gencimizin burnu kanamasın diye uğraşacağız.

- Biz bu ülkeye refah gelsin diye her şeyi yaparız. Baldıran zehrini içmek gerekirse de içeriz.

- Biz milletimize güveniyoruz. Biz AK Parti olarak etnik yapılar üzerinde herhangi bir ayrıma müsaade etmeyecek tek partiyiz. O yüzden 78 vilayetten milletvekili çıkardık.

- Milliyet kavramı üzerinden istismar yapan bu partilere itibar etmeyin. Biz yaratılanı Yaratan'dan ötürü seviyoruz. Sizin hassas değerlerinizi istismar eden bu çıkarcılara asla izin vermeyin. Biz Allah'ın izniyle milletin başını öne eğecek hiçbir adım atmayız. Şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak hiçbir girişimin içinde olmayız.

- Çoruh Nehri üzerine üç gerdanlık taktık. Muratlı Barajı'nı, Borçka Barajı'nı ve Deriner Barajı'nı hizmete aldık. 3 baraj da ülkemizin elektrik üretimine büyük katkı sağlıyor. Çoruh üzerine yapılacak Yusufeli Barajı'nın temelini atıyoruz. Tamamlandığında dünyanın en yüksek 3.  barajı olacak.