ABD ve Türkiye Taliban'a karşı 130 milyon dolara anlaştı!

22 Haziran 2021 Salı 10:04

ABD ve Türkiye Taliban'a karşı 130 milyon dolara anlaştı!

ABD ve Türkiye Taliban'a karşı 130 milyon dolara anlaştı!

 

ABD askerlerinin 11 Eylül’de Afganistan’dan çekilmesinden sonrası için endişe duyan senatörlere Bakan Lloyd Austin şöyle diyor: “Merak etmeyin cihatçıların ülkeyi tamamen ele geçirmesi 2 yılı bulur” demişti.

Aynı 2 yıl tahminini ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley de telaffuz etmiştir. Orgeneral Milley “yanılabilirim ama bir profesyonel olarak şunu düşünüyorum, Afganistan Vietnam değildir, Taliban da Kuzey Vietnam ordusu değil, ülkeyi ele geçirmeleri 2 yıl alır” diyor.

Perşembe günü de konuyla ilgili bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “Türk askerinin Kabil havaalanında görev yapmasının, NATO’nun Taliban’la yaptığı çekilme anlaşmasının iptali anlamına geleceğini” vurguladı.

Bu arada Hindistan’ın haber ajansı ANİ, Kabil Havaalanı'ndaki Türk misyonu konusunda sadece isyancı Taliban’ın değil Kabil’deki Batı yanlısı hükümetin de ikircikli olduğunu dile getirdi. Kabil hükümeti bu konudaki teklife “düşüneceğini” söyleyerek cevap vermiş ve Amerikalılara “bu görevi kendi ordu ve polisimiz de yerine getirebilir” görüşünü iletti.

Öte yandan Türkiye’nin havaalanı koruma misyonuna Pakistan’ı da katma önerisi ABD tarafından soğuk karşılanırken, eskiden beri el altından Taliban’ı destekleyen Pakistan da gerçekte Türkiye’nin askeri varlığından rahatsızlık duymaktadır. ABD’nin bölgedeki operasyonlarına en az 40 yıldır destek veren Pakistan’ın resmi ideolojisi Afganistan’ı veya en azından Peştun milliyetinin yaşadığı bölgeleri bir federasyon içinde ülkesine katmak olarak biliniyor. Bu konuda önceleri ABD’den umutları olan Pakistan hayal kırıklığına uğramış, Çin’e yaklaşmış ve iki gün önce de ABD’nin Afganistan’da İHA ve SİHA’larla yaptığı faaliyete destek olan hava üslerini kapatacağını açıklamıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

son turk 1 ay önce yorumlandı

amerıkam askerı onlar ıçın deyerlıyse turk askerı bu vatan için kıymeetlıır askerıme dokunmasın ameerıka bunan vaz geçsın turkıye

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

son turk 1 ay önce yorumlandı

para için sehıt kanı dökmeyın amerıka ıçın deymez,

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

M.karaman 1 ay önce yorumlandı

kim kime karşı ehmak taliban türkiyeye karşı birtek fişek atmamış abd kuyruğu öyle kurtarmaya çalışıyor

1 Kişi beğendi.