BDP'liler İmralı’ya gitti

23 Şubat 2013 Cumartesi 10:04

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşecek BDP heyeti, İmralı Adası'na gitti.

BDP'liler İmralı'ya gitti
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'dan oluşan BDP heyeti, İmralı Adası'na hareket edecekleri Ataköy'e, Buldan'a tahsis edilen TBMM'ye ait kırmızı "030" plakalı araçla geldi.

İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, gazetecilerin soruları üzerine, herhangi bir açıklama yapmayacaklarını belirterek, "Dönüşte inşallah" ifadesini kullandı. Önder, dönüş saatinin ise belli olmadığını söyledi.

Heyet, daha sonra terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmek için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait "Emniyet-4" isimli tekneyle İmralı Adası'na hareket etti.

 Heyette bulunan Sırrı Süreyya Önder’in elinde taşıdığı poşetteki kitaplar ise dikkat çekti. 

3 Ocak 2013'te İmralı görüşmelerinde yeni bir sayfa açılmış, MİT ve avukatların yanı sıra Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmüştü.

"ANALAR AĞLAMIYORDU"

BDP İstanbul İl Başkanlığı'nın dün akşam Okmeydanı'nda düzenlenen dayanışma yemeğine BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Eş Başkan Gülten Kışanak ile çok sayıda partili katıldı. Partisinin 5 yıldızlı otellerde kurulmadığı söyleyen Demirtaş, "2012 yılında AKP iktidara geldiğinde dağda gerilla yoktu. Türkiye sınırları dışına çıkmıştı. Kan akmıyordu. Analar ağlamıyordu. Bu AKP için hazır ortamdı. 1999 yılında sayın Öcalan'ın çağrısıyla bütün gerillalar Türkiye sınırları dışına çıkmıştı. Bir tek adım atıldığını gördün mü? Başbakan Erdoğan daha siyasetçiyi hazmedemiyor. Yani sen dağdan indireceğim. Dediklerine, çağrı yaptıklarına, tokalaşan ve sarılana terörist muamelesi yapıyorsun. Bu zihniyet değişimi yok. Kiminle nasıl barış yapacaksın. Çatıştığın savaştığın ve bir birine silah doğrulttuğunla barış yapacaksın. Sen daha onunla tokalaşan kucaklaşanı içine sindirememişsin. Sen daha siyasetçiyi içine sindirememişsin. Peki çağrı yaptığın dağdaki senin samimiyetine nasıl inanacak" şeklinde konuştu. 

"YARINDAN İTİBAREN SÜRECİ DAHA YAKINDAN İZLEYECEĞİZ"

Selahattin Demirtaş, İmralı'yla gidecek ikinci ekibin dönüşünden sonra süreci daha yakından takip edeceklerini ifade ederek, " Biz yarından itibaren süreci daha yakından izleyeceğiz. Gerçekten bir müzakereye dönüşecek mi? Dönüşmeyecek mi? Yakından göreceğiz. Bizim arzumuz isteğimiz budur. Akan kan dursun. Bunu sağlayabilecek irade sahibi de sayın Öcalan'dır. Umut ediyorum ki, akan kanın durması sağlanacak ve bizler siyasetçiler olarak üzerimize düşen omuzlarımızdaki yükün sorumluluğu gereği olarak siyasetle bu sorunu çözmek için fırsat yakalayacağız. Ortam hazır hale gelecektir. İnşallah en kısa sürede bu olacaktır. Ondan sonra göreceğiz samimiyet var mı, çözüm süreci var mı, adım atılıyor mu bakacağız. Sadece senin yanındaki bir kaç tane Kürt'ün mü sorunu var yoksa bir halkın mı bunu yakından takip ederek göreceğiz. Arzumuz isteğimiz akan kanın durmasıdır." şeklinde konuştu. 

Heyet, KGM4 isimli tekneye binerek İmralı Adası’na hareket etti.

Yorum Gönder

@name x