Hatay'ın İskenderun ilçesinde eğitime başlayan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bünyesinde kadrolu olarak çalışmakta olup, lisans üstü eğitimine devam eden araştırma ve öğretim görevlileri ile kadrosu geçici olarak başka üniversitelere aktarılan araştırma görevlilerinin, gelecekte İSTE’ye yapabilecekleri katkıların tartışıldığı ve kurumsal stratejilerin belirlendiği 'İSTE'nin Geleceğini Planlama Strateji Geliştirme ve Tanışma' toplantısı gerçekleştirildi.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, toplantıda yaptığı konuşmada, bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Biz bu toplantıya ‘Büyük buluşma’ dedik. Bugün büyük bir buluşma, çünkü İSTE’nin geleceğinin temelini sizlerle hep birlikte atacağız. Üniversitemizin geleceğini siz geleceğin akademisyenleri ile iletişim ve koordinasyon içerisinde beraber planlamak için bugün burada buluştuk. An itibarıyla hepiniz üniversitemiz adına başka üniversitelerde lisansüstü çalışmalar yapıyorsunuz. Bir süre sonra tekrar aramıza katılacaksınız. Yani aslında bir ailenin parçalarıyız, büyük İSTE ailesinin. Hepimiz bence çok şanslıyız. İskenderun gibi endüstriyel potansiyeli yüksek olan ama aynı zamanda şirin ve güzel bir şehirde, yeni kurulmuş olan üniversitemizde buluştuk." dedi.

Rektör Dereli; topluma, bölgeye, ülkeye ve insanlığa faydalı olmak istediklerini, üretmek istediklerini, dolayısıyla üretmek istediklerini belirterek, "İSTE olarak Sanayi 4.0’a eklemlenen 'Teknoversite' vizyonumuz kapsamında sizlerden de çalışmalarınızda bu vizyonumuza odaklanmanızı, ortak olmanızı ve katkı sunacak çalışmalar yapmanızı istiyoruz. Ülkenin ihtiyacı olan, üniversitemizin ihtiyacı olan ve birbirini tamamlayan anlamlı ve faydalı çalışmalar yapmanızı istiyoruz. Her ne alanda çalışıyor olursanız olun, bu çalışmaları ‘Sanayi 4.0’ ve ‘Teknoversite’ çerçevesinde yapmanızı ve konumlandırmanızı istiyoruz. Biz üniversitemizi bu çerçevede uzmanlaştırmak istiyoruz. Biz size her türlü desteği vermeye hazırız. Biz geleceğimizi istiyoruz. Geleceğimiz ise sizlersiniz. Sizlerle sürekli irtibat halinde kalarak, hocalarınızla ve danışmanlarınızla da iletişim içerisinde kalarak, sizlerin buraya en kısa sürede donanımlı ve birikimli akademisyenler olarak geri dönmenizi istiyoruz. Dikkat ederseniz çok şey istiyoruz, çünkü kısaltmamız İSTE! Lütfen geri dönerken de üniversitenize, buraya; istemeye istemeye değil, İSTE’ye İSTE’ye geliniz. Döndüğünüzde çok daha iyi bir üniversite bulmanız için söz veriyoruz, bizler de tıpkı sizler gibi var gücümüzle çalışacağız.” şeklinde konuştu.


Cihan