"Milletin adıyla, ulusal, üniter devletle uğraşmaktan vazgeçin. Yeni anayasa yeni millet, yeni bir devlet demek değildir" "PKK ve YPG'lilerin taziyesine katılmayı gururla söyleyen milletvekilinle ilgili parti içinde ne tür bir işlem yapacaksın?"
TBMM (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Milletin adıyla, ulusal, üniter devletle uğraşmaktan vazgeçin. Yeni anayasa yeni millet, yeni bir devlet demek değildir." dedi.

Vural, Meclis'te düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün yaptığı grup konuşmasında bir taraftan milletin adının büyüklüğünden bahsederken bir yandan da "yeni anayasada Türk milletinin adını çıkaracaklarını söylemiş olduğini" savundu.

Başbakan Davutoğlu'nun grup toplantısında bir Suriyeli mülteci çocuğun "Büyüyünce Türk olacağım" sözlerini aktardığını anımsatan Vural, "AKP ile hepimiz Türk olmaktan kurtulduk" diyen il başkanının milletvekili yapıldığını savundu. Vural, "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?" diye konuştu.

"biz bu devleti Amasya'da, Sivas'ta, Erzurum'da tanımladık. Sen terzi misin, cerrah mısın? Neyini tanımlayacaksın? Bu milli ve üniter bir devletir. Neresini keseceksin, neresini biçeceksin?" diye soran Vural, şunları söylemiş oldu:

"Milletin adıyla, ulusal, üniter devletle uğraşmaktan vazgeçin. Yeni anayasa yeni millet, yeni bir devlet demek değildir. Bizlere deli gömleği giydirmek istiyorlar, yırtarız. Bu milletin adını anayasadan çıkartmak isteyenlere ulusal, üniter devleti ayrıştırmak isteyenlere, bunlara AKP gömleği giydirmek isteyenlere milletin 'evet' demesi mümkün değildir. Devleti tanımlayacakmış, neresini yeniden tanımlayacaksın? Eyalet ve federasyona yönelik olarak ne yapacaksınız? Başkanlık sistemi adı altında birleşik Tayyibistan mı yapacaksınız?

Pazarlıkçı anayasa ne demek? Kiminle pazarlık ediyorsunuz? Milletle pazarlık mı olur? 'Pazarlık' ifadesi uzlaşma ve diyalog arayışlarından ne kadar uzak olduğunu ortaya koymaktadır. Anayasa toplumsal sözleşmedir. Pazarlık olarak nitelendirmek vesayetçi bir zihniyetin ürünüdür. Azami mutabakatı sağlamak pazarlık değildir."

- "hodri meydan"

Başbakan Davutoğlu'nun "HDP'li milletvekillerini korumak için ipe un serdiğini" öne devam eden Vural, "Bu hamasetle gidilmez. Fezlekeler burada, hodri meydan, caninin taziyesine gidenlerin, arabasında silah taşıyanların hesap vermesi içini iradenizi kullanın. Bu kadar lafa ne gerek var? Karma Komisyona gelmiş olan fezlekelerle ilgili harekete geç. Laf çok icraat yok." değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

"Dokunulmazlıkları kaldıracak mısınız, kaldırmayacak mısınız?" diye soran Vural, "Bırakın dokunulmazlığı, fezlekeyi. Senin vicdanında terör örgütünün taziyesine gitmek yer almıyorsa taziyeye giden milletvekilin hakkında parti içinde ne işlem yapacaksın? Parmağını Meclis'te kaldırmaya yüreğin yetmiyor, anladık ama kendi partinin içerisinde PKK ve YPG'lilerin taziyesine katılmayı gururla söyleyen milletvekilinle ilgili parti içinde ne tür bir işlem yapacaksın? Sayın Başbakan, grup toplantısında söylediğin sözlerin arkasında dur, parlamentoda bu fezlekeleri ele alalım. Siyasi ahlak gereği taziyeye giden bu milletvekilini disipline sevk edin." diye mevzuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'de Başkanı Barack Obama ile görüşüp görüşmeyeceğinin uzun süre tartışıldığını anımsatan Vural, "Bu milletin şerefi, onuru var. Ya görüşülür,ya görüşülmez. Bu kadar nağmeye gerek yok. Görüşmek için kırk takla atmaya da gerek yok. Kanıma dokunuyor. Bir görüşmeden bu kadar hikmet çıkartmak, süresiyle ilgili tartışmak. Olmaz böyle bir şey." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasına ilişkin "Türkiye'yi ilgilendirmediğini, avukatlarının lüzumlu cevabı vereceğini" söylemiş olduğini aktaran Vural, "Rıza Bey... Hayırsever iş adamından sonra beyimiz de oldu. Madem Türkiye ile ilişkisi yok Rıza Bey'inizin avukatlarının vereceği cevaptan size ne?" dedi.