Sibirya’da bulunan Mamut Dağı eteklerinde Bacillus F adında, 3.5 milyon yaşında bir bakteri keşfedildi. Moskova Devlet Üniversitesi’nde bilim insanı olarak çalışan Anatoli Brouchkov, üzerinde 3 yıl boyunca sürdürdüğü araştırmaların ardından bakterinin gençleştirme ve bağışıklık sistemini güçlendirme özelliklerine sahip olduğunu keşfetti. 2012 yılında farelere enjekte ettiği bakterinin işe yaramasının ardından 3 yıl önce de kendi üzerinde denemeye karar verdi.

Bu kararla birlikte test çalışmasını da başlatmış olan Brouchkov, deneyin bünyesi üzerinde nasıl bir etki yarattığını şu cümlelerle aktarıyor: “Daha çok çalışmaya başladım. Son iki yıldır bırakın hasta olmayı grip bile olmuyorum. Fareler ve meyve sinekleri üzerinde yapılan başarılı deneylerin ardından, aktive edilmemiş bakteri kültürünü denemenin ilginç olacağını düşündüm” dedi. Yakut Türklerinin uzun süre yaşamasının sırrının bölgedeki sulara karışan bu bakterinin olduğu teorisini öne süren Brouchkov, bakterinin insan vücudunda nasıl pozitif bir etki yarattığı konusunda ise ellerinde net bir bulgu olmadığını söylüyor. Rus bilim adamı “Gerçekte aspirinin nasıl işe yaradığını da bilmiyoruz, ancak yarıyor. Aynı şey burada da geçerli. Mekanizmayı anlayamıyoruz, ancak sonucu görüyoruz. Bakterinin çalışma mekanizmasını anlamak istiyoruz. Ölümsüz bakteriler ve ölümsüz canlıların olduğunu ve bu bakterilerin kendilerini koruyabildikleri için ölmediklerini düşünüyoruz” dedi. 
Fareler üzerinde yaptığı çalışmada bakterilerin doğurganlığı arttırdığını, hatta doğurgan olmayan yaşlı farelerin de üremeye başladığını tespit etti. Bakterinin gençleştirme etkisiyle ilgili Siberian Times gazetesine bir demeç veren Dr. Viktor Chernyavsky, “Bu bakterinin biyolojik olarak salgıladığı aktif maddeler kobay farelerin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu salgılar doğurganlığı da artırıyor” diye ekledi.