MİT, "IŞİD'in 1 Askere Karşı 200 Militan" Talebini Kabul Etmedi.

IŞİD, elindeki Türk askeri için 200 militanının serbest bırakılmasını istedi. MİT bu talebi kabul etmedi. IŞİD, askere turuncu tulum giydirip görüntülerini çekmeye hazırlanıyor.

IŞİD, kaçırdığı Türk askeri Serter Taş'ın serbest bırakılması için kendisiyle görüşen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) heyetine, askerin takasına karşılık Türkiye'de tutuklu bulunan 200 üyesinin serbest bırakılması talebini yineledi. Ancak MİT, takası kabul etmedi.

Sputnik'in ulaştığı bilgilere göre MİT yetkilileri, IŞİD'e "1 askere karşı 200 militanı serbest bırakamayız" diyerek Serter Taş'ın serbest bırakılması gerektiğini aktardı. IŞİD, bunun üzerine, uzun süredir rehine olarak tutuğu Serter Taş'ın görüntülerini medyaya servis etme kararı aldı.

TEMAS WHATSAPP'TAN KURULDU

MİT yetkilileri, IŞİD tarafından kaçırılan ve ilk kez Sputnik'in gündeme getirdiği 21 yaşındaki Iğdır nüfusuna kayıtlı Türk askeri Serter Taş'ın kurtarılması için, örgütün 'Türkiye'den sorumlu dış ilişkiler yetkilisiyle' dördüncü kez temasa geçti. IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka'da telefon olmadığı için, söz konusu temas anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden gerçekleşti.

Edinilen bilgilere göre yetkililer, IŞİD'e ilk olarak askerin sağlık durumunu sordu. Örgüt askerin sağlık durumunun iyi olduğunu ancak Rusya'ya ait savaş uçaklarının yoğun bombardımanı nedeniyle askerin yerini sürekli değiştirdiklerini aktardı.

ASKERİN GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLAMA TEHDİDİ

"Askerin özgürlüğüne karşı 200 militanımızı serbest bırakın" talebine olumlu yanıt alamayan IŞİD'in Türkiye'yi zor durumda bırakmak ve takasa zorlamak için, diğer rehinelere yaptığı gibi, Serter Taş'a da turuncu tulum giydirerek fotoğraflarını ve videosunu çekip internette yayınlamaya hazırlandığı öğrenildi.

"YETKİLİLER BİZE BİLGİ VERMİYOR"

Sputnik'e konuşan askerin babası Aydın Taş, çocuğuna bir an önce kavuşmak istediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Çocuğum yanımızda olmadığı için perişan haldeyiz. Annesi ve kardeşleri çok üzülüyorlar. Onun için çok kaygılanıyoruz. Hiçbir devlet yetkilisi bize çocuğumuzla ilgili bir bilgi vermiyor. Oğlumun serbest bırakılması için yakında Ankara'ya gideceğim, orada Cumhurbaşkanı, Başbakan ve MİT Müsteşarı ile görüşmeye çalışacağım. Onlardan oğlum için bir şeyler yapılmasını isteyeceğim."

IŞİD, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Irak'ın Musul kentinde kaçırdığı Türkiye'nin Musul Konsolosluğu çalışanlarının da aralarında bulunduğu 49 rehineyi 101 gün sonra Türkiye ile yaptığı takasla serbest bırakmıştı.