ABD Başkanı Barack Obama Connecticut eyaletinde yaşanan ilkokul saldırısıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında gözyaşlarını tutamadı. Konuşması sırasında sık sık yaşlı gözlerini sildiği gözlenen Obama, “Bugün kalplerimiz kırıldı.” dedi. Açıklama sırasında Obama’yı dinleyen bazı yetkililerin de gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

ABD 20 yaşındaki bir gencin ülke tarihinin en kanlı saldırılarından birini yapmasının şokunu yaşıyor. Adam Lanza isimli şahsın bir ilkokula yaptığı saldırıda 18’i çocuk 27 kişinin ölümüne sebep olması ülke gündeminin ilk sırasına oturdu.

Yaşanan hazin olayın duyulmasından kısa bir süre sonra Beyaz Saray yetkilileri Başkan Barack Obama’nın konuyla ilgili basın mensuplarına bir açıklama yapacağını duyurdu. Basın odasına girişi sırasında son derece moralsiz olduğu gözlenen Obama, 4 yıldan uzun süredir yürüttüğü başkanlığındaki en duygusal açıklamasını yaptı.

Benzer olayların tekrar yaşanmaması için anlamlı adımların atılması gerektiğini ifade eden Obama, ölen 18 çocuğun yaşlarının 5 ve 10 arasında değiştiğini açıklamasının ardından bir süre durakladı. Gözyaşlarını silmesinin ardından konuşmasına devam eden Obama, doğum günleri, mezuniyet, evlilik, sahip olacakları çocukları; onların önlerinde bir gelecekleri vardı.” şeklinde konuştu. Obama, "Bugün kalplerimiz kırıldı." dedi.

Öte yandan yaşanan hadise ABD basınında da geniş yankı buldu. Birçok basın kuruluşu saldırının sosyal açıdan büyük bir problem olduğuna işaret eden haberler yaptı. Washington Post gazetesi konuyla ilgili geçtiği bir haberin başlığını “Bugün Amerikalı olmaktan utanıyorum.” şeklinde attı.