Aydınlanma ve akıl Aydınlanma ve akıl
 Erzurum’da düzenlenen TÜBİTAK 48. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Sergisine katılan Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi’nin ‘Maden Pasalı Alanlarının Karahindiba Civan Perçemi ve Yayla Çiçeği bitkileri ile ıslahı’ projesi birinciliğe layık görüldü.

Okulun Biyoloji Öğretmeni Mehmet Şah Çelik’in rehberliğinde Biyoloji Dalında “Maden Pasalı Alanlarının Karahindiba Civan Perçemi ve Yayla Çiçeği bitkileri ile ıslahı” konulu projeyi hazırlayan okulun 10/B sınıfı öğrencileri Egemen Kaçıran ve İpek Zent bölge sergisine davet edilen 211 Biyoloji projesi arasından birinci olarak Gümüşhane’yi gururlandırdı.

Egemen Kaçıran ve İpek Zent, projenin amacını şöyle açıkladı: “Gümüşhane’nin maden açısından zengin bir toprağa sahip olması madencilik faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Gümüşhane’de tarım yapılacak verimli toprağın az olması ve maden bölgesi olan yörede ağır metal kirliliğinin gün geçtikçe artmış olması temel probleminden yola çıkılarak maden pasalı toprağın temizlenmesi hedeflenmiştir.

Madenden alınan pasa örneğinde özellikle Au, Ag, Cu, Pb, Zn, Fe elementleri açısından kirlenmeye maruz kaldığı analiz edilmiştir.

Hiç bir koruyucu önlem alınmadığı takdirde, pasadaki veya maden atıklarındaki ağır metallerin içme sularına karışması yoluyla veya ağır metallerle kirlenmiş partiküllerin tozlaşması yoluyla hayvan ve insanlar üzerinde etkin olundukları gözlenmiştir.

Gümüşhane’nin maden bölgelerinde oluşturulan maden pasalı alanların bitkilerle ıslah edilebileceği ve bu alanlarda bulunan pasalı toprakların bu bitkilerin büyümelerine elverdiği gözlemlenmiştir.

Bu kapsamda; Gümüşhane iklim koşullarında bol olarak yetişen Karahindiba (Taraxacum Officinale), Yayla Çiçeği (Helichrysumarenarium), Civan Perçemi (Achilleamillefolium) gibi ağır metalleri yüksek miktarda biriktirme kapasitesine sahip bitkilerin maden pasalı alanlarda yetiştirilmesiyle ağır metallerce kirlenmiş olan bu sahanın ıslah edilmesi ve aynı zamanda da bu atık sahasının tarıma kazandırılması planlanmıştır.”

Türk Telekom Fen Lisesi Müdürü Mehmet Akif Odabaş ise TÜBİTAK tarafından düzenlenen bu organizasyonda yer almanın ve birinciliği elde etmenin Gümüşhane ve okulu adına büyük bir onur olduğunu belirterek, “İstenildiğinde nelerin başarılacağı konusunda değerli öğrencimiz bizlere bir mesaj vermiştir. Bu bağlamda bizlere değerli katkılarını esirgemeyen Valimiz Okay Memiş, Milli Eğitim Müdürümüz Seydi Doğan bizlere inanan değerli Gümüşhanelilere en kalbi hürmetlerimi sunuyorum. Projede görev alan değerli öğretmenimiz Mehmet Şah Çelik ve öğrencilerimiz Egemen Kaçıran ve İpek Zent yürekten kutluyorum” dedi.

Yarışmaya 29 projeyle başvuran Gümüşhane’nin 4 projesi Erzurum bölge sergisine davet edilmişti. Gümüşhane ilinden çağrılan Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi ve Bilim Sanat Merkezi birinciliği elde etmesi Gümüşhane’de ve okulları adına büyük bir coşkuyla karşılandı. Kaynak: www.gumushane.gen.tr

Kaynak: 
http://www.haber29.net/gumushane/tubitak-ta-birinci-olduk-h14579.html

Editör: TE Bilisim