İzmir'de cezaevi müdürünü vurduttuğu iddia edilen Alaaddin Çakıcı, Adana'dan uçakla mahkemeye getirildi. İzmir'deki mahkemede suçlamaları kabul etmeyen Çakıcı, kalp krizi geçirmesine rağmen hastaneye götürülmediğini bu nedenle de gerginlik yaşandığını anlatan Çakıcı, kalan cezasını İmralı'da çekmek istediğini söyledi.

İzmir 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun eski müdürü Ayhan Çapacı'nın silahlı saldırıya uğraması olayının azmettiricisi olduğu iddia edilen Alaattin Çakıcı'nın da aralarında bulunduğu 4 kişinin yargılanmasına başlandı.
 
Adana F Tipi Cezaevinden güvenlik önlemleri altında uçakla İzmir'e getirilen sanık Çakıcı'nın, duruşma salonuna getirildiği sırada bazı izleyicilerin ayağa kalktığı gözlendi.
 
ÇAKICI'NIN AYLIK GELİRİ 60-70 BİN DOLAR

Yaklaşık 3 saat savunma yapan Çakıcı, Mahkeme Başkanı Kemal Göker'in mesleği ve aylık gelirini sorması üzerine, inşaat malzemeleri işi yaptığını ve aylık gelirinin 60-70 bin dolar civarında olduğunu söyledi.
 
Çakıcı, hiç kimseye Ayhan Çapacı'nın öldürülmesine dair talimat vermediğini, bu yöndeki suçlamaları kabul etmediğini belirtti.
 
Cezaevinde kalp krizi geçirdiğini, kedavisinin yapılması için Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilme talebini ilettiğini ancak bunun da gerçekleştirilmediğini savunan Çakıcı, “Bunun üzerine, 'Öldürün beni. Eğer beni öldüremezsen, ben seni toprağa gömeceğim' dediğim. 'Ben devletim, emrediyorum, bunu içeriye koyun' dedi. 'Ben de devletin suç işlemiş bir vatandaşıyım' dedim. Arkasında biri ona güç mü vermiş acaba, hemşehrisi mi güç vermiş? Ben onlardan güçlüyüm, benim sahibim Allah” ifadelerini kullandı.

Din ve din kültürü ayrımının önemi üzerinde bir değerlendirme Din ve din kültürü ayrımının önemi üzerinde bir değerlendirme

İMRALI'YA GÖNDERİN TALEBİ
 
Mahkeme Başkanı Göker'in sorusu üzerine Çakıcı, cezaevi müdürünün şikayetinden neden vazgeçtiğini bilmediğini söyledi. Alaettin Çakıcı, “Beni İmralı'ya gönderin, bunu talep ediyorum” dedi.
 
OLAY
 
İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ayhan Çapacı'ya, 25 Mayıs 2013 günü cezaevi kampüsü içinde bulunan lojmana doğru giderken kimliği belirsiz kişilerin içerisinde bulunduğu otomobilden 3 kez ateş edilmiş, elinden yaralanan Ayhan Çapacı hastanede tedavi altına alınırken, saldırganlar kaçmıştı.
 
Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Ferhat Oto daha sonra tutuklanırken, Çakıcı'nın eski avukatı Mehmet Barış Yaya hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.