DEAŞ'IN en çok aranan liderlerinden Raşid Kasım, Washington'da yaşayan akademisyen Amarnath Amarasingam'a konuştu. Fransa'nın Normandiya bölgesindeki bir kiliseye yapılan baskında rahip Jacques Hamel'in öldürülmesiyle de bağlantısı bulunan Kasım, Suriye'ye geldikten sonra en çok kedisini özlediğini söyledi.

 
DEAŞ'ın propaganda videolarında da yer alan ve en çok aranan liderlerinden biri olan 29 yaşındaki Fransa doğumlu Raşid Kasım, ABD'nin Washington şehrinde dersler veren uluslararası ilişkiler uzmanı Amarnath Amarasingam ile internet üzerinde görüştü. Fransa'nın Normandiya bölgesindeki bir kiliseye yapılan baskında rahip 'in öldürülmesiyle de bağlantısı bulunan Kasım, Temmuz ayında Fransa'nın Nice kentinde DEAŞ militanı Muhammed Lahouaiej Bouhel'in bir tır ile düzenlediği ve 86 kişinin öldüğü intihar saldırısını överek sözlerine başladı. Kasım, Fransa'yı terk ederekSuriye'deki cihada katılmasının ardından yaşadığı hayatını anlattı. 

'NORMALDE BİR HAYVANIN BİLE KAFASINI KESMEK ZORDUR'
İngiliz Daily Mirror gazetesinin haberine göre, Avrupa'da örgütün gerçekleştirdiği pek çok 
terör eyleminde parmağı ve etkisi olduğu düşünülen Kasım, Amarasingam'ın, "Kafa keserken ne hissediyorsunuz?" sorusuna "Normal olarak bir hayvanın bile kafasını kesmek zordur. Ama Allah'a düşman olan birinin kafasını kesmek bir zevktir" cevabını verdi. 

'FRANSA'DA YAKINDAN TAKİP EDİLİYORDUM, O NEDENLE KAÇTIM' 
Daha önceden radikalleştiği için geçen yıla kadar Fransa'da sürekli polisler tarafından yakından takip edildiğini anlatan Kasım, "Sabahları koşuya çıktığımda iki 
polis sürekli uzaktan izliyordu. Farketmemem için saklanıyorlardı ama bu saçma durum her açıdan çok komikti" dedi.

EN ÇOK KEDİSİNİ ÖZLÜYOR 
Kasım Suriye'ye geçme kararı almasıyla ilgili olarak da, "Her şeyi arkamızda bıraktık. Eşim ve küçük kızımla, cebimizde sadece 1500 
euro ile Suriye'ye geldik. Ondan önce bir süre Türkiye'nin Gaziantep şehrinde yaşadık. En çok Gaziantep'te bırakmak zorunda kaldığım harika kedimi özlüyorum" dedi. 

'YABANCI CİHATÇILARIN SURİYE'YE GEÇMESİ ENGELLENİRSE 
KENDİ ÜLKELERİNDEKİ SALDIRILAR ARTAR'
"Fransa'da kalsaydım büyük bir saldırı hazırlardım. Oradayken de bunu düşündüm ama ailem korktu" ifadelerini kullanan Kasım, Müslüman olmayan topraklarda yapılan en ufak bir saldırı bile Suriye'deki büyük bir saldırıdan daha önemli ve faydalı olduğunu söyledi. Batı ülkeleri ve Türkiye'nin aldığı yöntemler ile Suriye ve 
Irak'a yabancı savaşçıların geçmesini engellemenin ters tepeceğini de belirten Kasım, "Savaşçıların geçişini engellemek sadece geldikleri ülkelerdeki saldırıların sayısını artırmaktan başka bir işe yaramaz" dedi.

(Kaynak: Hürriyet)