Kosova ve Makedonya Çağdaş Türk Edebiyatının ad yapmış aydın isimlerinden gazeteci, eğitimci, şair, öykü yazarı, çevirmen ve yayıncı Nusret Dişo Ülkü hayatını kaybetti. Yarın Üsküp'te toprağa verilecek.NUSRET DİŞO ÜLKÜ KİMDİR?


Kuzey Makedonya Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Nusret Dişo Ülkü, 1938 yılında Kosova’da bir Müslüman-Türk şehri olan Prizren’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğum yerinde yaptı. Yazı ile daha okul sıralarında iken uğraşmaya başladı. İlk şiirlerini Makedonya’nın başkenti Üsküp’te çıkan “Sevinç” dergisinde ve “Birlik” gazetesinde yayınladı. Kosova’da Necati Zekeriya ile birlikte çocuklar için “Kuş” adlı çocuk dergisini çıkarttı. Üsküp’e taşındığında bir ara “Sevinç” ile “Tomurcuk” dergilerinde ve “Birlik” gazetesinde çalıştı. Başta sadece şiir yazdı. Daha sonra hikâye de yazmaya başladı. Çocuklar için yazdığı ilk şiirlerini 1963 yılında “Çocuklarla Ağaçlar”, başlığı altında yayınladı. “Diyeceklerim” adlı bir şiir kitabı daha yayınlandı. Çocuklar için yazmış olduğu şiirleri “Çocukların Elleri” kitabında topladı. 1972 yılında “Üçgen”, 1974’te “Ozan Güncesi” kitapları çıktı. Her iki kitap da yetişkinler için yazdığı kitaplardır. 1977’de “Tito Koçaklaması” şiirler, “Kara İsmet” hikâyeler,1978’de ve 1981’de “Dereden Tepeden” çocuklar için şiir kitapları yayınlandı. Nusret Dişo Ülkü’nün birçok derlemeleri ve çevirileri var. Şiirleri ve çevirileri Türkiye’de yayınlanmıştır. Nusret Dişo Ülkü Üsküp’te yaşıyordu.


Nusret Dişo Ülkü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de Üsküp Fahri Konsolosuydu.


​Nusret Dişo Ülkü, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te ticaretle uğraşırken kurduğu “Dişo Compani” şirketi bünyesinde bir de “TÜRK ANAÇ YAYINCILIK” faaliyetleri başlatmıştı. Bu yayıncılık faaliyetleri arasında önce çocuklar için kitaplar yayınlamıştır. Süreli yayın faaliyetleri de başlatan Nusret Dişo Ülkü Türk Anaç Yayıncılık adına; Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi Türk Kalemeri (2002), Makedonya Türk Çevirmenler Birliği Çeviri Dergisi Türk Dilmaç (2002), Makedonya KKTC Dostluk Derneği Dergisi Türk Kıbrıs (2002) dergilerini çıkartmıştır. Nusret Dişo Ülkü bir de “Kardaş” adlı çocuk dergisi yayınlamıştır.


​Nusret Dişo Ülkü, çocuklar için yazdığı şiirlerini geçmiş yıllarda önce Çocuklarla Ağaçlar adlı kitabında toplayıp yayımladı (Üsküp-1963), daha sonra da Çocukların Elleri adlı şiir kitabını yayımladı (Üsküp 1965). Bu yeni kitabında ilk kitabından da bazı şiirlerine yer vermiştir. Çocukların Elleri kitabının 1973’te ikinci baskısını yaparken, şairimiz kimi şiirlerini kitabından çıkartırken yeni şiirlerinden de eklemeler yapmıştır. Bu kitap Üsküp’te 1990 yılında üçüncü baskısını da yapmıştı.​ En son Yeni Balkan yayınlarından geçen yıl çıkmıştı.