1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na NATO'nun tepkisiz kalması üzerine Yunanistan, NATO'nun askeri kanadından çekildiğini açıklayarak tepki gösterdi.

Bu yazıyı okumadan Türk milletinin yaşadığı birçok olayı anlayamazsınız! Bu yazıyı okumadan Türk milletinin yaşadığı birçok olayı anlayamazsınız!

Soğuk Savaşın kızıştığı bir dönemde Yunanistan'ın bu hamlesi NATO içerisinde tedirginliğe yol açtı ve NATO'ya geri dönmesi için ABD önderliğinde çeşitli adımlar atıldı.

Türkiye'nin milli deniz sınırlarında Yunanistan'ın hak iddia etmesi nedeniyle Türkiye bu girişimleri veto etti. Netice itibarıyla Türkiye'nin milli sınırlarını önceleyen politikası nedeniyle yapılan gayrı resmi müzakereler de herhangi bir sonuç alınamadı. Son olarak 1980 darbesinden hemen önce Türkiye'ye gelen ve içerisinde mevcut ABD Başkanı Joe Biden'ın da yer aldığı heyet, Türkiye'ye Yunanistan'ın NATO üyeliği noktasındaki tavrını değiştirmesi için baskı yaptı. Nitekim 1980 darbesinden kısa bir süre sonra 20 Ekim 1980 tarihinde Türkiye'nin