Bu Bir Anma Değil Yaşayan Çınara Vefa Günüdür Bu Bir Anma Değil Yaşayan Çınara Vefa Günüdür

İzmir Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencileri Doruk Tatlıdil ve Faruk Erin, kemoterapi ilaçlarına enjekte ettikleri maddeyle bu ilaçların hastada yarattığı yan etkilere son verdi. Üretilen maddeyle birlikte artık kemoterapi ilaçları sadece kanserli hücrelere nüfus ederek, sağlıklı hücrelere zarar vermeyecek. Böylece kemoterapi tedavisi sonrasında yaşanan bağışıklık sistemi çöküşü ve saç dökülmesi gibi olaylar yaşanmayacak. Tatlıdil ve Erin'in 'Manyetik Hedefleme için Kitosan Kaplı Manyetik Boncuklama' projesi TUBİTAK'ın Ege Bölge yarışmasında biyoloji dalında birinci oldu. Tatlıdil ve Erin, şimdi projelerini geliştirip 1 Mayıs'ta TÜBİTAK Ulusal Bilim Ödülleri'nin sahibi olmak istiyor.

Kitosan adlı karışım
Tatlıdil ve Erin laboratuvar ortamında böcek derisinden ürettikleri ilaçla kemoterapi ilaçlarının yan etkilerine son verdi. Tatlıdil ve Erin'in ürettiği ilaç sayesinde kemoterapi sırasında kanser hücrelerinin yok olması sağlanırken, sağlıklı hücreler zarar görmüyor. Tatlıdil ve Erin, "Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerinin yanında sağlıklı hücreleri de yok ediyordu. Kemoterapide kullunılan 'Resveratrol' isimli ilacın içine 'kitosan' isimli bir karışımı eklediklerini anlatan iki genç, "Kanser potansiyeline sahip hücrelerin kanser olmadan bağışıklığını güçlendirerek hastalığın önüne geçeceğiz. Böylece hem kanserli hücrenin tedavisi hızlanacak hem hastalığın yayılması engellenecek" dedi.

En güçlü ilaçta denedik
Tatlıdil, "Bu araştırmamızda kanser tedavisinin yanında önlem de düşündük. Resveratrol isimli ilacı denememizin nedeni, ilacın çok güçlü antikanserojen ve yaşlanma karşıtı olmasından kaynaklandı. Ancak bunun yanı sıra bağışıklığı azaltıcı, saçları döken etkiye de sahip. 'Eğer bu ilaçta başarılı olursak, diğer ilaçlarda da oluruz' diye düşündük. Bundan sonraki çalışmalarımız diğer ilaçlar üzerinde olacak" diye konuştu.

Ege'yi temsil edecekler
TÜBİTAK'ın Ege Yarışması'nda biyoloji dalında okullarına birincilik getiren Tatlıdil ve Erin, 1 Mayıs'ta TÜBİTAK'ın Ankara'daki Ulusal Bilim Proje Yarışması'nda Ege Bölgesi'ni temsil edecek. İki arkadaş buradan da birincilikle dönmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "Gelecekte Türkiye'nin önemli bilim insanlarından biri olmayı istiyoruz" dedi.

Kaynak: Yeniasır

Editör: Kerim Öztürk