Pandemi ve ardından gelen savaş iklimi dünyada dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Almanya’da işçi açığı 2 milyona ulaşırken, çeşitli sektörlerde Türkiye’den kalifiye eleman alımı yapılacağı duyuruldu. Demirci, kaynakçı, su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci en fazla aranan meslekler olarak belirlendi. 

“Bu Sitede İş Var!” mottosuyla yurt içi ve yurt dışında birçok projeye insan kaynakları çözümleri sunan Workindo CEO’su Erhan Kocabaş, Almanya’nın Türkiye’den gelecek inşaat personelini dört gözle beklediğini belirterek şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde Almanya Türkiye’den 1.9 milyon çalışana kapıları açacağını ve ihtiyaç olan 10 gözde mesleğiduyurdu. İnşaat sektörü, çalışan sayısının yoğunluğundan dolayı işçi ihtiyacının en çok olduğu sektörlerden biri olarak belirtildi. 

Son dönemde ülkemizden birçok firma Almanya’da inşaat ve emlak sektörüne girdi ve yatırımlar yapmaya başladı. Burada arsalar satın alıp imar izinlerine göre lüks evler, villa projeleri yapıyorlar ya da eski evleri tadilattan geçirip satıyorlar. Bu çeşitli projelerde de uzmanlık alanına göre birçok eleman tedariki gerekiyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde, Workindoolarak Almanya’daki bir projenin insan kaynakları tedariki konusunda çözüm ortağı olduk.

BRICS grubu, petrol devi ülkeleri “transfer” ederek sttratejik genişleme başlattı BRICS grubu, petrol devi ülkeleri “transfer” ederek sttratejik genişleme başlattı

Demirci, kaynakçı, su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci gibi kategorilerde uzman binlerce işçiye vize alımında kolaylık sağlanıyor. Yine A2 düzeyinde Almanca bilenler kolayca vize alabiliyor.  Türk inşaat işçileri bu alanlardaki görevleri kolaylıkla yerine getirebiliyor ve verimli çalışıyor. İleriki dönemde Alman inşaat sektörünü de Türkler domine edecek diyebilirim. 

Türkiye’deki ve Almanya’da yaşayan Türk inşaat işçileri Workindo üzerinden Almanya’daki iş ilanlarına kolayca başvuru yapabiliyorlar. Hem de gerekli tüm görüşmeleri online olarak yaparak.”