Yıllarca Türkiye’de araştırmalar yapmış olan İtalyan asıllı Türkolog Ord. Prof. Dr. Anna Masala geçtiğimiz senelerde ‘Türkiye’ye Aşk Mektuplarım’ isimli bir kitap yayımladı. 
Kitapta içindeki Türkiye sevgisini dile getiren Türkolog Ord. Prof. Dr. Masala Türk çocuklarını bakın nasıl tarif ediyor:

“Siz Türklere kompliman olmasın ama, çocuklarınızın hepsi güzeldir. 

İngiltere donanma ile Çanakkale'yi geçerek İstanbul'u almak için harekete geçiyor İngiltere donanma ile Çanakkale'yi geçerek İstanbul'u almak için harekete geçiyor

Sadece güzel değil terbiyeli ve usludurlar. Gözlerinde ırkının güzelliği ve gururu parlar. Gençken Türk çocukları beni sokaklarda ‘abla’ diye çağırırdı. Sonra ‘teyze’ oldum. 

Çok Türk çocuğu tanıdım ve onlarla ilgili çok anım vardır. 
Bir gün Ankara’da, Yenişehir sokaklarında oynayan bir çocuk grubu gördüm. 
O sırada bir askerî kamyon geçti. Çocuklar oyunu bırakıp dikkate geçerek, asker selâmı verince askerler de büyük bir ciddiyetle onlara cevap verdi. 

Yanımda bulunan babam:
‘Türk milleti budur, işte bu sebeple Türkiye’nin ebedî olduğuna inanıyorum.’ dedi…”

"Ben bir Türkolog olarak yer kürenin pek çok coğrafyasına gittim. Diyebilirim ki pek çok ulusun medeniyetinde bir Türk harcı, bir Türk esintisi bulmak mümkün."

Teşekkürler Anna Masala...

Türk ırkı (Asker) bir ırktır. Binlerce yıl, yürümeyi öğrendiğinde eline oyuncakta olsa silah verilmiş , ilk işi ata binmeyi öğrenmek olmuştur.

Genetik biliminin ( Genetik Aktarım) diye adlandırdığı olay da budur. "Her Türk asker doğar" sözü de buradan gelir.

Editör: Kerim Öztürk