Sosyoloji dünyasının acı kaybı: Orhan Türkdoğan Hakk'a yürüdü Sosyoloji dünyasının acı kaybı: Orhan Türkdoğan Hakk'a yürüdü

   Yüksek bilinçli insan, sevgi ve saygının hakkını verir. Saygı, mevcut olan her şeyi olduğu gibi kabul etmektir. Kendimizi ve başkalarını olduğu gibi kabul edersek artık yargılamayız.  O zaman dünyamızda huzur olur. Artık kendimizle ve başkalarıyla çatışma halinde olmayız.

     Hayata tamamen teslim olur ve her şeyi olduğu gibi  kabul edersek kaygılarımız ve korkularımız yok olur. O zaman en büyük yanlışlarımızın bile farkındalığımızı artırdığını düşünürüz. Başımıza gelen en kötü şeyin bile gelişmeye iteceğini düşünürüz. 

Yüksek bilinç yolculuğundaki kişi kişi, ne ise o olmak üzere programlandığını ve ancak o olabileceğinin bilincindedir.   
  İnsanlık saygı  yokluğundan dolayı bu kadar çatışma içine girmiştir. Her savaş, insanların birbirlerine saygı göstermemiş olduğundan çıkmıştır. 
   “Sevgi  bir çiçekse, saygı onu koruyan saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa dikkat edin saksı mutlaka çatlamaya başlamıştır.” der  Erich Fromm. 
     Saksı kırılmışsa çiçek ölür ama çiçek ölürse saksı varlığını sürdürür. 
  İnsanlık saygı  yokluğundan dolayı bu kadar çatışma içine girmiştir. Her savaş, insanların birbirlerine saygı göstermemiş olduğundan çıkmıştır. 
      Birisi size sevgi ve saygıyla davranmıyorsa, o kişinin sizden uzaklaşması sizin için bir armağandır. 

Zülfikar Özkan, Beynin Mutluluğa Ayarlanması, Pozitif Yayınları, İstanbul, 2022.

Editör: Kerim Öztürk