CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet düşmanı Said Nursi’nin fikri devamı iddiasındaki Nurcuların yayın organı Yeni Asya yöneticileri ile geçen hafta Meclis’te bir araya gelmişti.

Birçok konuşmasından Yeni Asya gazetesine sahip çıkan Kılıçdaroğlu, 17 Eylül’de de Hür Düşünce Hareketi’nin genel kurul toplantısına katılmış ve burada yaptığı konuşmada “Bir ara Said Nursi’nin kitapları yasaklandı. Biz Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk, kitapları yasaklayamazsınız diye. İsteyen gider kitabı alır, okur. Anayasa Mahkemesi bunu iptal etti” diye övünmüştü.

Kılıçdaroğlu’nun son çıkışları “Helalleşme sırası Said Nursi’ye mi geldi?” sorularına neden olurken CHP’den yeni bir adım geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 28 Ekim-6 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacak İZKİTAP- İzmir Kitap Fuarı’nın programı duyuruldu.

Fuar İzmir’de düzenlenecek programda Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz’ün katılacağı “Bediüzzaman’a göre Cumhuriyet ve Demokrasi anlayışı” isimli bir söyleşi düzenleneceği duyuruldu. Etkinlik sosyal medyada tepki çekti.

İşte o etkinlik ve tanıtım afişi…

KILIÇDAROĞLU’NUN ÖVDÜĞÜ YENİ ASYA CUMHURİYETİN ÖNCÜLERİNİ HEDEF ALIYOR

Aynı Yeni Asya gazetesinde geçen aylarda “Türk olmayanların Türkçülük çabası” başlıklı bir yazı kaleme alan M. Latif Salihoğlu, Cumhuriyet yönetimini “İslam düşmanlığıyla” suçladı ve Türkçülük akımının öncüleri sayılan isimlerin aslında “Türk” olmadığını iddia etmişti.

Salihoğlu, “İslâma düşmanlık edenler her devirde olmuştur. Hem içerden münafıkane, hem dışarıdan mütecavizane bir surette. Ankara merkezli olarak 1920’lerde kurulan yeni Türkiye’de de aynı düşmanlık hız kesmeden devam etti. Üstelik, daha da profesyonel bir şekilde. Yeni Türkiye’de hariçten gelen düşmanlık Frengilik-Avrupailik adına, içerden ise Kemalist Türkçülük perdesi altında yapıla geldi” ifadelerini kullanmıştı.

ATATÜRK’ÜN KURDUĞU KURUMLARI HEDEF ALDI

Tek Suçları Müslüman Olmak Düşmanları Tarafından Türk Görülmekti! Tek Suçları Müslüman Olmak Düşmanları Tarafından Türk Görülmekti!

Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’nu da hedef alan Salihoğlu, yazının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hakiki Müslüman bir Türk, aşırı, ırkçı, yani müfrit bir Türkçülük cereyanına dahil olmaz. İslâmiyetin buna cevaz vermediğini bilir, taraftar olmaz.

Bunu bilen müfsitler, Türkçülük cereyanını aktif ve yaygın hale getirmek için, bu yöndeki işleri Türk olmayanların eliyle yaptırmaya çalıştılar.

İttihat-Terakki hükümetleri döneminde bu yola tevessül edildiği gibi, Cumhuriyetin bilhassa ilk hükûmetleri döneminde de aynı politikaları belirgin şekilde uygulamaya koymuşlardır. Misâl: Ziya Gökalp, Abdullah Cevdet, Yusuf Akçura, Gaspıralı İsmail, Vasıf Çınar, Agop Dilaçar, Cemal Kutay gibi meşhurların hiçbiri hakiki Türk olmadığı halde, Türkçülük veya “Atatürk milliyetçiliği” kulvarında at koşturmaktan geri durmamışlardır.”

KILIÇDAROĞLU: ONURLU GAZETECİLER

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Şubat’taki partisinin gurup toplantısında, Nurcuların yayın organı Yeni Asya gazetesine resmi ilan alamamasına tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, “Basın İlân Kurumu’na baskı kuruluyor. Yeni Asya Gazetesi’ne ilân vermiyorlar 750 gündür. Ama gazete çalışanları biz onurluyuz diyorlar. Onurlu gazetecilere bizim minnet borcumuz var” demişti.

Editör: Kerim Öztürk