Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı, 2019 yılındaki belediye başkanlığı seçimi sonrası 4 Kasım'da basın açıklaması yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, kurul üyelerine hakaret içerdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Bunun üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlanmıştı.

Ekrem İmamoğlu'na 4 yıl 1 aya kadar hapis istemi

4 yıl 1 aya kadar hapsi istendi
İddianamede, Ekrem İmamoğlu'nun o dönem YSK Başkanı olan Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik zincirleme şekilde "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret" suçunu işlediği iddiasıyla 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

İddianame kabul edildi
Bugün ise Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde duruşma gerçekleşti.

Duruşmaya, İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat katıldı. Mahkeme hakimi, sanık avukatının reddi hakim talebinin Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği belirtildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, İmamoğlu’nun "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Srebrenitsa Soykırımı Srebrenitsa Soykırımı

Savunma için ek süre verildi
Söz alan avukat Kemal Polat, reddi hakim talebine yönelik verilen kararlarda usule aykırılık olduğunu belirterek, esasa ilişkin savunmalarını daha sonra yapacaklarını ifade etti. Mahkeme, İmamoğlu’nun avukatının mütalaaya karşı savunma yapabilmesi için bir sonraki celseye kadar süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden
AA'nın haberine göre; Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019'da YKS tarafından iptal edildiği nazara alındığında, söylemin kamu görevlisi olan ve kurul halinde çalışan mağdurlara yönelik olduğu hususunda tereddüt bulunmadığı kaydedilerek, "Her ne kadar şüphelinin suç tarihi itibarıyla İBB Başkanı olarak görevini yapmakta olduğu görülse de soruşturma konusu eylemin şüphelinin kişisel suçu olarak değerlendirilmesinde zaruret bulunmaktadır." ifadesi yer alıyordu.

Bu kanaatin yüksek yargı içtihatlarıyla da desteklendiği aktarılan iddianamede, toplanan deliller ve tüm dosya kapsamına göre Ekrem İmamoğlu'nun üzerine atılı suçu işlediği ve kamu davası açılması için gereken yeterli şüphe seviyesine ulaşıldığı anlatılıyordu.

Editör: Kerim Öztürk