Gümüşhane’de gezilecek 29 yer arasında Kabaköy Ayasofya Camii’nin olmayışı gerçekten büyük bir eksiklik ve üzüntü vericidir.

Türkiye’nin 6 Ayasofya’sından biri Gümüşhane’de ve bunun şehrin tanıtımında hala yok kabul edilip göz ardı edilmesi gerçekten çok büyük kayıp ve ihmaldir.

Bu ihmalin çok acil olarak giderilmesi ve şehrin tanıtımında en önemli tarihi kültürel miras ve manevi değerlerimizin olmazsa olmazıdır.

O muhteşem eserin bizim tanıtımımızdan çok şehrin tanıtımına bizim ihtiyacımız vardır.

Bu eserin şimdiye kadar tanıtılmamasının ihmali gerçekten çok büyük eksiklik ve tarihi kültürel mirasa vefasızlık ve ehemmiyetsizliktir.

Binalar yerle bir olmuştu! Hasan Alpargün KKTC’de gözaltına alındı Binalar yerle bir olmuştu! Hasan Alpargün KKTC’de gözaltına alındı

Bu eser şehri tanıtmak için dağların avucundaki kentin en büyük avantajıdır.

Şehre yolu düşenlerin doğa harikası görüntülerle birlikte kesinlikle Ayasofya Camii’ni ziyaret edip fetih ruhunu ve havasını manevi hazzı tatmaları, o havayı teneffüs etmeleri müthiş bir manevi doyum sağlayacaktır.

Bu noksanlık çok büyük kayıptır.

Bir sanat eserini turizm potansiyelini dünyanın bir ucundan insanlar gelip gezerken şehrin insanlarının burunlarının dibinde farketmemeleri ilgili ve yetkililerinin yeterince ilgi göstermemesi asla kabul edilemez.

Sabri ŞENEL – 20.04.2022

Türkiye’nin 9 Ayasofya Camisinden biri de Gümüşhane’de