Haber 3’ün haberine göre TRT, 2 ay önce yaklaşık 2 milyon dolara kazandığı yayın ihalesinden vazgeçti. TRT sonra aynı yayını almak için DIGITURK’e 20 milyon dolar ödedi…

Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Süper Lig yayın hakları için bu 2022 Nisan ayında bir ihale açtı. Ancak bu kez tek bir hak değil, çeşitli haklar için ayrı ayrı ihale açtı. Amaç daha yüksek gelir elde etmekti.

Özeti şu; sürekli olarak Katarlı DIGITURK firması kollandı. İddialara göre, bu kollanmanın arkasında çok yukarılardan, Türkiye Futbol Federasyonu’na gelen “Katarlı kardeşlerimizi üzmeyin” ricası vardı.

Neyse, uzatmayalım. Burası Türkiye, olur böyle şeyler.

Gelelim TRT’nin yediği 18 milyon dolarlık kazığın inanılmaz hikayesine.

İhaledeki paketlerden birini, maç özetleri paketini, kamu yayıncısı TRT, 2 milyon dolara kazandı. TRT çok doğru bir iş yaparak, hiç olmazsa maç özetlerini 85 milyona ulaştıracak, vatandaş hiç olmazsa, sevdiği takımın maç özetin, maç sonrası izleyecekti.

Ermeni taraftarların açtığı NEMESİS pankartı ne anlama geliyor?! Ermeni taraftarların açtığı NEMESİS pankartı ne anlama geliyor?!

Ancak TRT bu ihaleyi çok uygun bir fiyatla kazandıktan sonra, beklenmedik şekilde, “Biz bu işten vazgeçtik.” dedi.

Bu karara herkes şaşırdı. Kimilerine göre, TRT’ye çok yükseklerden, “Siz bu işe girmeyin” ricası gelmişti.

Peki sonra ne oldu?

Yayın ihalesi tüm paketler için, çok uygun fiyata DIGITURK'e verildi.

Şimdi sıkı durun.

TRT, ihalenin DIGITURK’e kalmasından sonra, onlarla bir anlaşma yaparak, maç özetleri için 20 milyon dolar ödedi!

Yanlış okumadınız, TRT iki ay önce 2 milyon dolara aldığı ama sonra vazgeçtiği maç özetleri için DIGITURK’e tam 10 katı ücret ödedi. Yani 18 milyon dolar zarara girdi.

TRT ve DIGITURK’ün sorulan sorulara ise cevap vermediği belirtildi.