Türk tarihine ve Türk varlığına büyük hizmet etmiş şahsiyet: Servet Somuncuoğlu Türk tarihine ve Türk varlığına büyük hizmet etmiş şahsiyet: Servet Somuncuoğlu

Kahramanmaraş depremiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, inşaat şirketlerine çağrıda bulunarak şu açıklamayı yaptı:

* Hiç şüphesiz ki şu anda kendilerinden en çok vazife beklenen büyük inşaat şirketleridir. Türkiye inşaat sektörünün kalkınması için çok gayret etti. Bütün zenginliğimiz en çok orada toplanıyor. Şimdi herkesin millete olan borcunu ödemesi gerekiyor.

* Bazı şirketlerimiz faaliyete geçtiler ama bizce sayıları az. Bütün imkanlarıyla icabında yurdun başka yerlerindeki inşaat faaliyetlerini tatil ederek kıymetli elemanlarını, makine ve diğer teknik araçlarını bu bölgeye sevk etmeliler.

* Herhalde onlar yardım gruplarının, sivil teşkilatların veya yabancı şirketlerden, kurtarma ekiplerinden daha fazla coğrafyayı, memleketi tanıyorlar. Ulaşma şartları daha fazla olmalı. Ve bunun için ilk olarak oradan destek bekliyoruz. Hepimizin Allah yardımcısı olsun