Demek ki o günlerde çok kişiyi gezmiş...

Çok kişiyi ikna etmeye çalışmış!

Üstü kapalı tehdit etmiş de kimse anlamamış! Kimden mi bahsediyorum? Türk siyasetini "dizayn" etmeye ve yönlendirmeye çalışan ABD'nin Ankara Siyasi Ataşesi John Kunstadter'den.

Neden mi?

Anlatmadan önce 3 Kasım 2003 tarihli YeniŞafak Gazetesi'nin "Oruç tutan

ABD'li diplomat" başlığıyla portresini yaptığı Kunstadterl i kısaca tanıyalım:

Türkiye ile 1984'te tanışan ve 3. kez ABD Ankara Büyükelçiliği'nde görev yapan Siyasi Ataşe John Kunstadter'in oruç tuttuğunu öğrenenler şaşırıyor. Kunstadter bir Protestan'dı ancak Türkiye'den etkilendiğini ve Ramazan boyunca oruç tutmaya kararlı olduğunu söyledi. "

YeniŞafak'ta çıkan bu kısa portreden sekiz ay önce...

Hedefe konulduğu tarih 1 Mart 2003'te TBMM'de oylanan ve Başbakan Abdullah Gül l ün imzasını taşıyan "TSK'nın yabancı ülkelere göndekilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması için hükümete Anayasa'nın 92'nci maddesi uyarınca yetki verilmesi" başlıklı tezkere reddedildi. Tezkerenin reddiyle birlikte Türkiye-ABD ilişkilerinde ciddi gerilimler yaşandı.

ABD, oylamanın sonucundan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni sorumlu tuttu. Bu durum, Wikileaks belgelerine dahi yansıdı. Sonrasında, 2007 'de Ergenekon, 2010'da Balyoz başta olmak üzere yapılan operasyonlarla ABD karşıtı asker, aydın, gazeteci, siyasetçi ya Silivri'ye atıldı ya da tasfiye edildi.

Şimdi gelelim John Kunstadter'e.

Prof. Erol Manisalıyı bugün toprağa verdik.

Sıkı bir Kemalist, "Tam bağımsız Türkiye" sevdalısı bir isimdi. Emperyalizme karşı yeni bir dünyayı savunduğu için 13 Nisan 2009'da gözaltına alındı ve tutuklandı. AKP-Fetullah ortaklığının sert bir şekilde sürdüğü günlerden bahsediyorum.

Hedefe konulduğu tarih ise 7 Mart 2002!

Amerikalı'yla görüşenler anlatın!

İstanbul'da Harp Akademileri Komutanlığı'nca düzenlenen "Türkiye'nin

Etrafında Barış Kuşağı Nasıl Oluşturulur?" konulu sempozyum... Prof. Erol

Manisalı'nın konuşmasının ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç ayağa kalkar ve 'yeni dünya' iddiasını şu cümlelerle anlattı:

"(Erol) Manisalı Hoca'nın sözüne katılıyorum. Rusya ile birlikte, ABD'yi göz ardı etmeksizin mümkünse İranl ı da içerecek şekilde arayış içinde olunması. Türkiye, AB'den hiç yardım görmemiştir. AB, Türkiye'yi ilgilendiren sorunlara menfi bakıyor."

Dün Cumhuriyet'ten Barış Terkoğlu'ndan öğrendik:

ABD'nin, 20 Mart 2003'te Irak'ın işgalinden bir ay sonra Erol Manisalı'nın üniversitedeki ziyaretçisi ABD' nin Ankara Siyasi Ataşesi John

Kunstadter'dir. Üç hafta randevu vermiyor Manisalı ve ısrarla arayınca da üniversitede görüşüyorlar. Kunstadter diyor ki: "Türkiye'de demokrasinin önündeki en büyük engel Türk ordusudur." Manisalı "tehdit" edildiğini ve Siyasi Ateşe'nin neden kendisini ziyaret ettiğini Wikileaks'te yazılanlar ortaya çıkınca anlıyor. (Prof. Erol Manisalı ile Nehir Söyleşi/Prof. Burak Atamtürk/Der Yayınları/Sayfa 50)

Ahmet Yesevi’nin izinden giden Erdoğan Aslıyüce’nin ardından! Ahmet Yesevi’nin izinden giden Erdoğan Aslıyüce’nin ardından!

SONUÇ: Bütün bunlardan sonra Manisalı ile kimsenin helalleşmediğini biliyoruz. Ben kendi adıma 'Hakkını helal et hocam' diyorum. Bu arada o dönem John Kunstadterfin ziyaret ettiği isimlerden biri de AKP eski

Milletvekili Emin Şirin'di. Onu da yarın yazacağım. Ancak... Bugün antiAmerikan olduklarını iddia eden AKP ve yöneticileri 2003-2016 arasında yaşananları hiç anlatmıyor! Gerçekten! Kim bu Siyasi Ateşe Kunstadter ve kimlerle, ne pazarlıklar yaptı? Kimleri tehdit etti? Mutlaka hakkında bir rapor vardır.

Aytunç ERKİN / SÖZCÜ

Editör: Kerim Öztürk