Kahramanmaraş’ta, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından 90 bin TL mal edilen gezici kütüphane aracı hizmete girdi.
İçerisinde 43 ayrı dalda 5 bin kitap barındıran mobil araç, şehir merkezindeki mahalle ve köylerde hizmet verecek.
Gezici kütüphanenin hizmete girmesi dolayısıyla Duraklı Mahallesi Şehit Mıllış Nuri İlköğretim Okulu'nda düzenlenen programda konuşan Kahramanmaraş Valisi Şükür Kocatepe, araç sayesinde kenar mahallelerdeki öğrenci ve vatandaşların kitaplara daha kolay ulaşabileceğini söyledi. Eski aracın değiştirilerek modernize edildiğini ifade eden Kocatepe “Proje SODES çerçevesinde hazırlandı ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından maddi destek sağladı. Aracımızın donanımı ve içindeki kitaplarla birlikte 90 bin TL'ye mal oldu. Gezici kütüphane okullarda çocuklarımızın ve mahalle sakinlerinin kitap okuma ihtiyacını karşılayacak. Kütüphaneler şehir merkezinde olduğu için vatandaşlarımızın tamamı kütüphanelerden yaralanamıyor. Gezici kütüphanemiz bu açığı kapatmış olacak. Vatandaşımızın kitap okuma konusundaki istekleri bize gelirse, biz her türlü hizmeti vermeye hazırız. Bu tür uygulamaları daha da çoğaltmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ise gezi kütüphanenin 15 günlük periyotlarla okulları ve mahalleleri ziyaret edeceğini kaydetti.
Program, daha sonra Vali Kocatepe ve beraberindeki heyetin, gezici kütüphaneyi gezerek, görevlilerden bilgi almasıyla son buldu.