Bulunduğumuz tarih itibarı ile TBMM’nin açılışının 100. yılını ülkemizin de içerisinde olduğu dünya ülkelerinin bir küresel salgının ortasında caddelerde, sokaklarda, salonlarda, stadyumlarda, okullarda olmasa da evimizde ve en önemlisi kalbimizde büyük bir coşkuyla ve gururla idrak etmekteyiz.

 

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİNİN 13. OLAĞAN SAMSUN İL KONGRESİNDE İL BAŞKANLIĞINA SEÇİLEN ABDULLAH KARAPIÇAK VE YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİNİN 13. OLAĞAN SAMSUN İL KONGRESİNDE İL BAŞKANLIĞINA SEÇİLEN ABDULLAH KARAPIÇAK VE YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

Bundan tam 100 yıl önce küllerinden doğan yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin millet iradesinin tecelli ettiği TBMM’nin açılması Cumhuriyetin ilanı ile taçlanmıştır.

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o yıllarda savaştan yeni çıkmış bir milletin yetim ve öksüz çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı "Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir." diyerek vurguladığı ve güvendiği çocuklarımız bu yıl ilk yıldan itibaren ülkemizde kutlanan ulusal bayramımızı 100. kez kutluyorlar.

 

Bu fırsatla çocuklarımıza seslenmek istiyorum;

 

Sevgili çocuklar, sizlerde anne babalarınız gibi bu güzel ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Baş öğretmenimiz Ulu Önder Atatürk, Cumhuriyetimizi ve onun yüksek ideallerini siz çocuklara, gençlere emanet etti.

 

Bu nedenle 100 yıl önce neler yaşandığını, Ulu Önder Atatürk'ün neden yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni küllerinden doğması aşamasında ilk iş olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açtığını iyi öğrenmeli ve anlamalısınız. Cumhuriyetimizin temel ilkesi “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesidir. Bu TBMM’de kürsünün arkasında da yazılıdır. Bu söz alelade bir sözden öte millet iradesinin tecelli ettiği TBMM’nin varoluş nedenidir. TBMM aynı zamanda “Bağımsızlık ve adalet” üzerine inşa edilmiş bir mirasın da temelidir. Bu mirası, Atatürk'ün işaret ettiği “Muasır medeniyetler seviyesi” ve onun da ilerisine taşıyacak olan sizlersiniz.

 

Bugün 23 Nisan ve hep birlikte Samsun’da balkonlarımızdan pencerelerimizden bayramımızı kutlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, dünya çocuklarıyla birlikte tüm çocuklarımızın ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum.

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına yetişen 115 mebusu ve sonrasında çalışmalara katılan diğer mebuslarımızı rahmetle, saygıyla anıyorum.

 

Bu vesileyle dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçtiği bu küresel Kovid-19 salgınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, terörle mücadelede şehit düşen güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Tüm gazilerimize ve salgınla mücadelesinde hepimizi duygulandıran ve gururlandıran bir özveriyle mücadele eden sağlık çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.”

 

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak

Editör: TE Bilisim