Ürdün'de Bulunan 300 Türk Şehit Askerimizin bir sanduka içinde olduğunu ve 24 Saat Kabirlerinde Kur'an-ı Kerim okutulduğunu biliyormuydunuz?

1918 savaş esnasın da Ürdün'de bulunan Hicaz demir yolunu korumakla görevli 4. Ordu 48. Tümene bağlı 300 Türk Askeri İngilizlerle girdiği mücadelede şehit oldular.

ingilizler Şehitlerimizi yakmasınlar diye yerel Müslüman halk tarafından apar topar toplanıp mağaraya saklayıp ağzı kapatılmıştır.

1973 yılında bir Türk araştırmacı bu olayı araştırıp o mağarayı bulur.Şehitlerimizin kemikleri yıkanıp cenaze namazı kılınıp bu sandukaya koyulup ebedi istiharete uğurlanmıştır.

24 saat mağarada kuran okunur.güzel bir şehitlik yapılmıştır. Burası Türk toprağı olarak geçer. Devlet büyüklerimiz buraya sahip çıkıp çevre düzenlemesi gerekli girişimler sonucunda burası Vatan ilan edilmiştir.

Çanakkale zaferi ile aynı gün burdada anma yapılır.Allah Rahmet eylesin...Ürdün e giderseniz bir selam götürün vatan Şehitlerine...

Oğuzhan Uğur, balkonuna düşen yorgun mermiyi paylaştı: "Izdırap olacağım kendisine." Oğuzhan Uğur, balkonuna düşen yorgun mermiyi paylaştı: "Izdırap olacağım kendisine."

Hasan KÜLÜNK