Hayatını Türk Dünyası çalışmalarına ve Türk Milleti adına kültür ve tarih çalışmalarına adamış olan vakıf ve gönül insanı Erdoğan Aslıyüce, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Başkanı olarak görev yapmaktaydı. Merhum Erdoğan Aslıyüce’nin cenazesi yarın öğle namazında Fatih Camii'nden kaldırılacak ve cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Erdoğan Aslıyüce, Kırıkkale'de Türk Metal Sendikası çatısı altında uzun yıllar aktif sendikacılık görevinde bulunmuştu. Ömrünü Türklük davasına adayan Aslıyüce, Türk dünyasına geziler düzenleyerek Anadolu Türklüğü ile Türkistan Türklüğü arasında köprü olmuştu. Vakfının adını taşıyan Yesevi Dergisi, 300 sayı çıkararak Türkiye'nin uzun süreli seri yayın yapan ender dergileri arasında yer aldı. Yüzlerce konferans veren Erdoğan Aslıyüce, 25 adet kitap yazmıştır.

Türk dünyası için büyük bir değer olan araştırmacı-yazar Erdoğan Aslıyüce'ye Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Erdoğan Aslıyüce kimdir?

Erdoğan Aslıyüce 1946 yılında Kırıkkale'nin Delice ilçesinde doğdu. 1970 senesinde Makine Kimya Endüstrisi'nde çalışmaya başladı. Daha sonra 1982'de İstanbul Türk Metal Kurucu Başkanı olarak görev yaptı. 1996 yılına kadar kurumun İstanbul Şube Başkanlığı'nda bulundu. 1972 yılında arkadaşlarıyla birlikte Dur Yolcu gazetesini çıkardı. Bunun yanında 1980 senesinde Konya'da Konevi Dergisi'ni yayınladı. 1 Mart 1993 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nı kurdu. 1994 yılında Yesevi Yayıncılık Şirketi'ni açtı.

Ayrıca 1 Ocak 1994 tarihinden bu yana aylık olarak Yesevi dergisini  çıkarmaktadır. Öte yandan Erdoğan Aslıyüce Japonya, Çekoslovakya, İngiltere, Kanada, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Yugoslavya, Romanya, Tuva, Hakasya, Tataristan, Başkurtistan, Altay Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, İsviçre, Tayland, Sudan, Tayvan, Hong Kong, Kırgızistan, Özbekistan, İsrail, Arnavutluk, Moldavya, Gagavuz, Pridnestroya, Singapur, Suriye, Yakutistan gibi pek çok bölgeyi gezerek 25 farklı kitap yazmıştır.

ESERLERİ

Gümüşhane’yi Bekleyen Çevre Felaketi Korkutuyor! Gümüşhane’yi Bekleyen Çevre Felaketi Korkutuyor!

- Her yönüyle Kırıkkale 
- Metal İşçilerinin Mücadele Tarihi 
- Genç İşçiler
- En büyük grev 
- Adım Adım Türk Yurtları
- Turan’dan Kırım’a 
- Dört Kıta Sekiz Ülke
- Hücreden cümleye 
- Türkistan’dan Anadolu’ya Alpler 
- Değişen Komşumuz Suriye 
- Türkiye’nin yüreği Kastamonu 
- Türk’e gözaltı 
- Garip Türk’ün feryadı 
- Türk’ün çile çemberi 
- İstanbul’dan Adıyaman’a 
- İstanbul’dan Trabzon’a 
- Türkistan iki dünya eşiği

Editör: Kerim Öztürk