CHP ve Türk solu Atatürk çizgisine dönebilse,

Yerli-milli olabilse,

12 Eylül öncesi Marksistlerin hamisi, SHP döneminde PKK’lı milletvekillerini meclise taşıyan, bugün Fetö’cü adaylara listelerinde yer verme iddialarına muhatap olmasa,

PKK ile aynı siyasi söylemden vazgeçse,

Her seçimde “Bu CHP’ye mi” oy verelim sorularını sordurtmaktan kurtulabilse,

Siyaset üstü ortak milli değerleri kırmızı çizgileri yapabilse,

Partide ulusalcılar tasfiye edilmese,

Vatandaşın rahatlıkla oy vereceği parti haline gelir.

*

Oy oranı %10’u geçmeyen HDPKK şirin gözükme kompleksinden kurtulabilse, oy hesabıyla toplumun %90’unun rahatlıkla oy vereceği parti haline gelmesi mümkün olmaz mı?

*

CHP’nin bu değişmeyen kronik tavrı T.C kuruluş değerleri, Türk milli kimliği konusunda kafa karışıklığı iktidar yolunun en büyük engeli oluyor.

Oluşturulan bu korku ve endişe iklimi aday listelerinde skandal kişiler adeta kendi ayağına kurşun sıkan bindiği dalı kesen eylem ve söylemleri marjinalleri himaye eden ısrarı, rakiplerine dolaylı kolay siyasi başarı şansına dönüşüyor.

Defalarca milletvekili ve belediye başkanı adaylıklarımda bu sorunu yaşadık ve olumsuz yansımasından etkilendik. Geçmişte muhafazakar seçmen size oy verirsek CHP gelecek endişesiyle kolay biçimde RP, FP ve AKP’ye kayıyor. Bu fiili durum özellikle büyük şehirlerin muhafazakar seçmeninin yoğun olduğu ilçelerde çok rastlanan bir durumdur. Seçmenin inanç özgürlüğüne müdahale sicili ve marjinal bölücü grupların CHP ile siyasi ideolojik çizgilerinin karışması ısrarı sürüyor.

Bu endişeler konusunda gerçek sosyolojik ve siyasal analizlerin yapılmaması sorunun çözümünü erteliyor.

Kolay oy alacak garanti kesimlere yönelip fiskos siyasetiyle etnik mezhep vb. sebeplerle oy tercihi yapılması ilkelliğini yaşıyoruz.

Siyaset, insanların kendi dışında doğuştan gelen etnik ve mezhep aidiyetleri belli partilere belli bir oy oranını garanti eden “siyaset dalkavukluğu” kolaycılığı kapısı olmamalıdır.

Bu kronikleşen yeni suni sorunlara yol açıyor. Asıl sorunun çözümünü geciktirip erteliyor.

Tarikat, cemaat, mezhep ve etnisite ilkelliği, oy devşirme kolaycılığı siyasi arpalığa dönüşüyor.

Bu çözümsüzlük sürdükçe bu ülke, toplumsal fay hatlarına dönüşüyor. Bu toplumsal uzlaşma bir arada yaşama kültürünü dinamitleyen fay hatları, enerji birikimi öyle doğal afetlere, depreme de benzemez! Yıkımı doğal afetlerden daha da beter olur. Allah böyle bir felaketten ülkeyi korusun.

*

Alevi, Sünni, Kürt, Türk kardeştir, Türk bu ülkeyi kuran halkların müşterek milli kimliğidir.

Bu ırk ötesi milli kimliğin paradigmadasını ortaya koyan Atatürkü tam anlamadan onun eseri ile oynamak ülkenin felaketidir.

Türkiye 83 değil 183 milyonu besler ama etnikçilik, mezhepçilik ülkenin en büyük felaketidir.

Bu alanlarla uğraşıp kolay koltuğa ulaşmak ülkeye ihanettir.

Bu küresel etnik emperyalist bölünme projesidir.

Ülkenin yolsuzluk, fakirlik, bölücülük iç ve dış güvenlik tehditi konusunda çözüm üretin.

Bu ülkenin insanları etle tırnak, bir mermerin tonları, aynı ağacın dalları kökleridir. Binlerce asırdır harmanlanmış bir toplumsal kültürün dünyada eşi yoktur.

Milli mücadele mucizesinin kodları bu kültürdedir. Bir olursak ülke herkese yeter ayrışırsak hiç kimseye yetmez.

Tıpkı Irak, Suriye gibi ilkellik temelinde insanımız birbirini boğazlasın, ülkeye çökelim hesabı Sevr’in Mondros’un rövanşıdır.

Türk milleti Alevi’si, Sünni’si, Kürd’ü, Türk’ü bu rövanşı vermeyecek Atatürk’ün ruhunu incitmeyeceğiz.

Siyaset simsarları o alanları tapulayıp oradan ucuz kolay oy, yüzdeler elde eder hale geldi.

Canımız, kanımız, insanlarımız emperyalist bölücü projelerin etnik taşeronluğu ile daha fazla istismar edilmemelidir.

Bu “kör dövüşü” ülkenin yarım asrı aşan süresine damgasını vurmuştur.

Feodal ilkel duygularla oy devşirmek bu çağa hiç yakışmıyor. Ülkeye patinaj yaptırıyor. Demokrasi hukuk devleti akıl ve bilimi milli ve dini hassasiyetleri, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini içselleştiremeyen siyaset anlayışı gerçek sorunları çözümlerini projeleri tartışmayı engelliyor.

Çırpınırdı Karadeniz Türküsünün Söz Yazarı Ve Ailesinin Hüzün Verici Hikayesi! Çırpınırdı Karadeniz Türküsünün Söz Yazarı Ve Ailesinin Hüzün Verici Hikayesi!

CHP gerçek Atatürk çizgisinde olsa birçok parti tabela indirir.

Partiyi kuran devletinde kurucu iradesidir. Bu iradenin sahibi Atatürk Türk tarihinin ve dünyanın ender kayıt ettiği Allah’ın Türk milletine lütfudur.

Onun eseri ile uğraşanlar tarihin bir dip notu bile olamaz.

Tarihin haklarındaki hükmünü torunlarına bile inandıramazlar.

İşte böyle bir CHP’ye Türk milleti yediden yetmişe oy verir.

O halde niçin başka adreslerde iktidar aranıyor? İktidara gelmenin yolu onun ölümsüz fikir ilke ve eseriyle buluşmaktan geçer.

İşte asıl yüzleşme helalleşme onun ruhu ile olur.

Sabri Şenel – 12.04.0223 / İstanbul

Editör: Kerim Öztürk