Hamas’ın askeri kanadının 7 Ekim saldırısını tasvip etmek mümkün değil, ancak İsrail’in yaptığı nedir, devlete yakışır mı, böyle mi karşılık verilir? Ortada güç dengesi yok, silah eşitliği yok. Dünya ve İnsanlık; askeri gücü olan İsrail’in, başta ABD, İngiltere olmak üzere aldığı destekle, Gazze’ye ve Filistinlilere kadın, çocuk, sivil demeden saldırısına “dur” demelidir. Çözüm belli, iki devletli 1967 sınırlarına dönüş, bunun başka yolu yok. İzledikleri barıştan ve uzlaşmadan uzak savaşçı politikalar nedeniyle, hem Hamas’ın ve hem de Netanyahu’nun vaat ettiği sonuç karanlık ve acı dolu!

Hamas’ın 7 Ekim saldırısı kabul edilemez, ama İsrail’in de bunu eline koz olarak alıp, kollektif cezalandırma mantığı ile abluka uyguladığı Gazze’ye ağır silahlarla saldırması da hiç kabul edilemez.

Kobani adını verdikleri köy inşaatları kaçak çıktı Kobani adını verdikleri köy inşaatları kaçak çıktı

Hamas’ın sonu belli olan saldırısı, Netanyahu’nun Uluslararası Hukuka açıkça aykırı, ABD destekli savaşın önünü açtı. İsrail eline geçirdiği bu fırsatı sonuna kadar, tepe tepe kullanmak istiyor. Bölgeden gelen görüntüler hiç hoş değil, yürekleri sızlatıyor. İki tarafın sonu gelmeyen kavgası, savaşı, saldırıları, sonuçta can veren, acı çeken çocuklar, kadınlar, siviller, çevre, hayat. İsrail kiminle savaşıyor devletle mi savaşıyor, uçağı yok, helikopteri yok, güç dengesi yok, Gazze’ye tüm gücü ile saldırıyor, bunun anlamı nedir?

Yeri gelmişken; 11 bin kilometre öteden gelip Suriye’nin kuzeyinde ulusal güvenliğinin ve dış politikasının Türkiye Cumhuriyeti tarafından tehdit edildiğini iddia etme cüretinde bulunan sözde müttefikimiz ABD’nin, 911 km’lik kara sınırımızı ve milli güvenliğimizi görmezden gelmesi yetmezmiş gibi, her türlü teröre ve güvenlik sorununa karşı yanımızda olduğunu söylemesi trajikomik bir durumdur. Asıl tehdit eden ve milli güvenliğimizi gözetmeyen bu sözde müttefikimizdir. Ne derler bilirsiniz, yavuz hırsız ev sahibi bastırırmış!

Şunu da söylemeden olmaz! Zulüm karşısında iki yüzlülüğü gerek yok, zulme uğrayan Filistinliler olduğunda ayağa kalkanlar, Doğu Türkistan’da uygulanan sistematik soykırıma ve asimilasyona karşı üç maymunu oynamasınlar!

Ersan Şen

Editör: Kerim Öztürk