Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen ve uzmanların yüzyılın depremi diye nitelendirdiği 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye ulaşan Gümüşhane Belediyesi İtfaiye ekipleri 30 saat sonra enkazdan Eylül İklim’i canlı olarak çıkardı.

Gümüşhane’den 9 kişiyle deprem bölgesi olan Adıyaman’a giden İtfaiye ekibi sabaha karşı Malazgirt Mahallesi 1071 Sokak’ta dinleme çalışmaları sırasında 5 katlı apartman enkazından ses duyunca çalışmalara başladı.

10 yaşındaki Eylül İklim isimli çocukla irtibata geçen ekibimiz enkazdaki moloz yığınlarını temizleyip 2 kat aşağıya inerek vefat eden anne ve babasının yanında Eylül’e ulaştı.

Yaklaşık 5 saat süren çalışmanın ardından kız çocuğunu bulunduğu yerden çıkaran ekibimiz 30 saat sonra gelen mutluluğu yaşayarak yorgunluklarını unuttu.

Enkazdan çıkarılan Eylül İklim ise alanda bulunan 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Deprem bölgesinde arama, kurtarma, tıbbi müdahale ve enkaz kaldırma çalışmalarına destek olmak amacıyla Gümüşhane’den AFAD, UMKE, İl Özel İdaresi, Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, gönüllüleri ve diğer kamu kurumlarından toplam 70 araç, iş makinesi ve ekipman ile 182 personel deprem bölgesine görevlendirilmişti.

Seçim tarihi açıklandı, gözler YSK'da! Seçim tarihi açıklandı, gözler YSK'da!


Kaynak gumushanegentr

Editör: SEFA BUĞRA ŞENEL