Türk devleti merkezdir.

AB projesi Frankafon.

Prof. Dr. İlyas Topsakal Türk dünyasına dair ufukturunu sürdüryor:

"Türk devleti merkezdir. Kendi etrafını kendi devlet tasavvuruna göre kurar. Bu tasavvuru biterse......(!?) . Türkiye, kendi etrafını Rusya’ya, Çin’e, ABD’ye rağmen kendisi kuracaktır.

Dönemin şart ve imkânlarını kullanarak aşırıya gitmeden, esnek bir stratejiniz olacak.

Kimse bizi Suriye’den çıkaramaz. Suriye’de savaşırsınız ama Kırım’da savaşamazsınız. Azerbaycan’a yardım edersiniz ama Özbekistan’da savaşamazsınız. Doğu Akdeniz’de gücünüz yeter. Edebiyatınız da olacak, askeri gücünüz de olacak.

Balkanlar Türk dünyasının kalbidir.

AB projesi Frankafon ama Cermenler de girdi.

1850 ye kadar Ortodokslarla uyumluyuz. Misyonerlik başlayınca bozuldu.

*

Türkiye’nin büyük stratejisi var mı?

Rusya’nın stratejisi, Deli Petro’dan sonra, Çarlık, Sovyetler ve sonrası aynı yoldu.

İrfanımız var.

Halk, Allah devletimize zeval vermesin diyorsa korkma. Devlet nerede derse kork.

İran dışarıya gönderdiği bütün askerlerini geri çağırdı. Orada bir dönüşüm olabilir. İran’daki istikrarsızlık, Türkiye’ye avantaj da dezavantajda olabilir. Zayıflarsa iyi olur. Suriye’de bizim problemimiz İran’la. ABD ile değil. İran, istihbarat olarak Mısır’a kadar sarkmıştı. Kum’da eğitim alanlar var. Bu tehlikeli. Eğitimle ilgili, her aileden 5 çocuk varsa üçü Türkiye’de okumuştur. Kültürel anlamda yakınlaşma var.

İrfan yoksa, ruh yoksa, demokratik kültür de yok. Aşiretçilikte, kabilede insanın kıymeti yok.

Akla, bilime, teknolojiye, sevgiye önem vereceksiniz. Millet için, ulvi işler için kalbinizi çalıştırmalı.

İdealist insan akıllı olmaz.

Gökalp, Durkheim din der. Yunus gönül der. Durkheim Hıristiyanlıkla dolduruyor. Hegel akılla dolduruyor gönlü. Türk ifanı doğru...”

*

Fransız olmak Türk olmak... Fransız olmak Türk olmak...

Teşekkürler değerli Topsakal hocam. Önünüzde ne bir not kâğıdı, ne Power Point ekranı yahut bilgisayar olmadığı halde derli toplu bir ufuk turunu başarı ile sundunuz... 1850 sonrası misyonerlerin coğrafyamıza girmesi ile huzurumuzu kaçırdıklarına işaret ettiniz. Misyoner okulları, misyoner zihniyeti insanımızın aklını yönlendirme çalışmalarını sürdürüyor. Vatanseverler başarıyla(!) seyrediyor. Bilime, teknolojiye, inovasyona dair hiçbir çaba sarf etmeden hararetli vatan-millet konuşmaları devam ediyor. Büyük Petro’dan bu yana değişmeyen Rusya’nın büyük stratejisini anlayıp Türk Milleti için, aklın, bilimin ışığında ilerlemek dileğiyle.

Yeni yıl için herkese sağlık, huzur ve başarı dileklerimizi sunuyoruz.

İlyas Topsakal ile ufuk turu (3) - 30 Aralık 2022

Türkiye’nin büyük stratejisi-2

Editör: Kerim Öztürk