Oğlumun montunun fermuarı bozuldu. Şu ince, hafif, katlayınca el kadar olan montlardan. Tamir ettirmek için, bir alışveriş merkezinin alt katındaki terziye telefon ettim.

Fermuarı 300 liraya değiştireceğini söyledi. “Çok fazla” dedim. “Montlar bu şekilde, biraz pahalı oluyor” diye cevap verdi.

Mont hassas, sökerken dikerken bozulsun istemiyorum, işini iyi yapan bir ustanın elinden geçsin istiyorum. Biraz pahalı olmasına da razıyım ama bu rakam bana çok fazla geldi.

İnternete girip araştırdım, karşıma fermuarhastanesi com çıktı. Aradım, telefona Vehbi bey çıktı. Durumu anlattım, montun fotoğraflarını istedi.

Türkler kakafoniyi sona erdirmelidir! Türkler kakafoniyi sona erdirmelidir!

“Tamir edebilir miyiz bir bakalım, olmazsa fermuarı komple değiştiririz” dedi. Fiyat sordum. “8 lira yeni fermuar, 30-40 lira da dikim, en fazla 50 liraya hallolur” dedi.
Üşenmedim, kalktım Maslak’tan Üsküdar’a gittim.

Vehbi Selçuk, 52 yaşında, evli, iki çocuk sahibi. Üsküdar’da Atlas Çıkmazı Kapalı Çarşı’daki tuhafiye dükkanında 35 yıldır fermuar tamiri yapıyor.

İyi ki gitmişim, iyi ki gitmişim. Bir kere yeni fermuara bile gerek kalmadı, Vehbi bey fermuarı tamir etti ve 10 lira aldı. Daha fazla vermek istedim, kabul etmedi. Böylece beni, hizmetin asıl bedelinin otuz katını vermekten kurtardı!

Fermuar hastanesinde bozulan her türlü eşyanız, ustanın mahareti ve aletleriyle yeniden kullanıma hazır bulunuyor.

Fermuar Hastanesi deyince aklınızda devasa bir yer canlanmasın. Üsküdar’da eski bir pasajda, taş çatlasın 10 metrekarelik bir tuhafiyeciden bahsediyoruz. Ben fermuarımı yaptırırken kapıda beş kişi kuyrukta bekliyordu. Sohbete başladık. İki kişi benim gibi Avrupa yakasından gelmiş. Tanıdık müşteriler de vardı. Herkes Vehbi beyin ustalığına ve dürüstlüğüne iknaydı.

Vehbi bey, geçenlerde 35 bin liralık bir montun (evet, var o fiyata montlar) fermuarını tamir ettiğini anlattı. Mont bir bankanın üst düzey yöneticisinin oğlununmuş. Tamire getiren yöneticinin şoförüymüş. Şoför işi hallettiği için çok mutlu, daha fazla para vermek istemiş. Vehbi bey, “Ben hizmetimin karşılığını alırım” diye cevap vermiş.

Web sitesinden de belirttiği gibi, eksik fermuar dişleri de dahil her türlü fermuarı onarıyor Vehbi Selçuk. Paraşüt, balıkadam, çizme, çanta, bavul… fermuarı bozulan her türlü eşyanızı yeniden kullanmanızı sağlıyor.

Babam hep ‘Arayan değil aranan adam ol’ derdi. Dükkanımız özellikle fermuar tamiri konusunda tanınır hale gelince arkadaşlarına ‘İşte şimdi aranan adam oldu’ demeye başladı.

Editör: SEFA BUĞRA ŞENEL