Daha önce asgari ücrete gelen güncellemeyi dahi beklemeden kira fiyatlarına yüzde 20-30 oranında zam yapan ev sahipleri bir haftada kiralık evlerde 2 bin liraya varan artış gerçekleştirmişti. Zammı kabul etmeyen kiracıları çıkarmak için yeni bir yol daha bulan ev sahipleri son 'hesap oyunu' ile pes dedirtti.

Milliyet'te yer alan habere göre, gayrimenkul hukuku uzmanı avukat Olcay Göçüm, ev sahiplerinin yüksek kira baskısı uyguladığı kiracıları çıkarmak için bu kez de banka hesaplarını kapatarak ‘kira yatırmıyor’ yöntemine başvurduklarını belirtti.

KİRA BEDELİ 'KONUTTA ÖDEMELİ' GÖNDERİLMELİ

Ev sahibinin fahiş miktardaki aylık kira talep etmesi ve kiracının bunu kabul etmemesi karşısında ev sahibinin banka hesap numarasını kapatıp kira bedelini almaktan imtina etmesi durumuyla çok sık karşılaşıldığını ifade eden Göçüm, “Kiracı temerrüde (sözleşmeden doğan yükümlülüğe uymamak) düşmemek için aylık kira bedelini ‘Konutta Ödemeli’ göndermeli, buna rağmen alınmaz ise Sulh Hukuk Mahkemesi’nden tevdi mahali (ödeme yerinin belirlenmesi) tayin edip mahkemece belirlenen bankanın belirleyeceği banka hesabına aylık kira bedeli ödenmelidir. Aksi takdirde kiracı aleyhine yapılan kira ihtarlı ödeme emri (veya noter aracılığıyla gönderilecek ihtar ile) tebliğ edildikten sonra 30 günlük süre içinde kira bedelleri ödenmez ise kiracı aleyhine temerrüt nedeniyle tahliye davası açılabilir” diye konuştu.

İngiltere donanma ile Çanakkale'yi geçerek İstanbul'u almak için harekete geçiyor İngiltere donanma ile Çanakkale'yi geçerek İstanbul'u almak için harekete geçiyor

Göçüm, “Enflasyondaki artış oranı, konuta ilişkin var olan talebin fazla olması, gibi nedenlerle kiralayan ve kiracı arasında kira sözleşmesinde doğan dava sayısında çok büyük artış var. Taraflar kira sözleşmesi ile kiralanan taşınmazın aylık kira bedelini serbestçe belirleyebilir. Kira sözleşmesi kurulurken taşınmazın aylık kira bedelinin belli bir bedeli aşılmayacak şekilde kurulacağına ilişkin yasal düzenleme mevcut değildir” dedi.

Editör: Kerim Öztürk