Covid 19 kaynaklı seyahat kısıtlamaları sebebiyle bu sene çevrimiçi olarak düzenlenecek olan yılın en büyük mimarlık etkinliği Dünya Mimarlık Festivali, 1-3 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.  Canlı yayında gerçekleştirilecek konferanslar ile sektörün önde gelen düşünürleri, ödül delegeleri ve uluslar arası jüri topluluğunun buluşturulacağı festivalde, Türkiye’den bir isim jüri üyesi olarak dikkat çekiyor. Özellikle diş ve estetik poliklinikleri özelinde uzmanlaştığı sağlık yapıları için gerçekleştirdiği tasarımlarla tanınan Mimar İpek Baycan Magriso, “Future Projects: Heatlh” kategorisinde geleceğin sağlık yapılarını değerlendirecek. Sağlık yapılarının gelişimini yorumlayan işlerin global düzlemde tartışmaya açılacağı yarışmada; sektörün nabzını tutan enternasyonel juri üyeleri ile birlikte yılın sağlık yapısını seçecekler.

Tasarımı koşulları, alışılagelmiş sistemleri ve çevreyi iyileştirmek için bir araç olarak gören İpek Baycan Magriso mimarlık pratiğini, koşulları yeniden yazmayı ve yapılı çevreyi iyi yönde değiştirmeyi hedefleyen bir mimarlık kollektifi olan İpek Baycan Architects çatısı altında, ulusal ve uluslararası arenada sürdürüyor. Tasarım düşüncesinin bağlamdan beslenerek çevreyi değiştirme gücünün her ölçekteki işe yansıması gerektiğini düşünen Baycan Magriso, tasarımın bir lüksten öte bir hak olduğuna ve ulaşılabilir olması gerektiğine inanıyor.

2014 yılında TAK – Kıyı Köşe Yarışması’nda aldığı Birincilik Ödülü’nün ardından 2015 yılında Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda Mansiyon Ödülü’ne layık görülen İpek Baycan Magriso,Mimar İpek Baycan Magriso, 2017 yılında yine aynı projeyle iF Design Award ve Architizer A+ Award ile Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün de sahibi oldu.

İpek Baycan Magriso, 2011 yılından beri çeşitli üniversitelerde eğitim vermeye devam ediyor.