Türkiye’nin sosyoloji alanında iz bırakan hocalarından ünlü sosyolog Prof. Dr. Orhan Türkdoğan önce ki gün yaşamını kaybetmişti.

12 EYLÜL 1980 SONRASI ÜLKÜCÜ KURULUŞLAR DAVASI’NDAN YARGILANDI

Prof.Dr. Orhan Türkdoğan, sosyoloji de milliyetçi bir yol izleyen, Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu ile Erol Güngör ekolünde araştırmalar yapması ile biliniyor. Türk sosyolojisi ve Türk sosyo-iktisadi konulu pek çok esere imza atan Türkdoğan,12 Eylül'ün ardından MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılanmıştı.”

PROF.TÜRKDOĞAN TBMM VE TURAN YAZGAN ÖDÜLLERİ ALDI

"Hocaların hocası” olarak bilinen Prof. Dr. Türkdoğan yaptığı çalışmalarından dolayı, 1995 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Kültür Adamı” seçilmiş, 2022 yılında,”Türk Dünyası Turan Yazgan Ödülü” almıştı. Aydınlar Ocağı Genel Merkezi'nden Türkiye'nin Ayyıldızları ödülünü alan, yaptığı hizmetlerle Milliyetçi Fikrin Ölmez ve Abide Şahsiyetleri arasında yerini alan, ünlü sosyolog Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, 2008 yılında,”TBMM Onur Ödülü”ne layık görülmüştü.

Ünlü sosyolog Prof.Orhan Türkdoğan toprağa verildi

ÖĞRENCİLERİNİN OMUZLARINDA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

96 yaşında yaşamını yitiren Türkdoğan’ın cenazesi, ikindi namazı sonrası Eyüp Sultan Camii’nden kaldırıldı. TBMM Onur Ödülü sahibi Türkdoğan’ın cenazesine,eski siyasilerin yanı sıra, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, öğrencileri ve milliyetçi camiadan çok sayıda kişi katıldı.

Prof. Dr. Orhan Türkdoğan kimdir?

Orhan Türkdoğan 18 Ekim 1926 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. 1946-1947 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Eti ve Sümer Dili ile Felsefe Bölümlerinin ikisine birden aynı anda kayıt yaptırmıştır. Eti dilini öğrenmiş, ancak o dönemde yaygın olan tüberküloz hastalığına yakalandığından, öğrenimine beş yıl ara vermek zorunda kalmıştır.1951 yılında ikinci kez üniversiteye başladığında Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe, Sosyoloji, Pedagoji ve Bilim tarihinde eğitimini tamamlamış ve 1955 yılında mezun olmuştur.

1959’da Atatürk Üniversitesi’nde asistanlık sınavına girmiş ve Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Kürsüsüne asistan olarak atanmış, bir yıl sonra Sosyoloji Kürsüsü açılınca oraya geçmiştir.

Türkdoğan 1877’de Ruslar tarafından Kars’a yerleştirilmiş ve 1962’ye kadar Türkiye’de yaşamış olan Malakanlar üzerine, 1959-1962 yılları arasında, aralarında üç yıl süre ile kalarak bir sosyolojik araştırma yapmış ve bununla 1962 yılında doktora unvanını almıştır.

1962’den 1964 yılının sonuna kadar ABD’nin Missouri ve Nebraska Üniversitelerinde çalışmalar yapmıştır.Türkdoğan 1964 yılının sonunda Türkiye’ye dönmüş, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak Sosyoloji, Toplum Kalkınması ve Yeniliğin Yayılması derslerini üstlenmiş, Fen-Edebiyat Fakültesinde de Sosyal Doktrinler ve Ekonomik Sosyoloji derslerini okutmuştur.

1964-1967 yılları arasında Erzurum’un Ilıca ilçesine bağlı 38 köy üzerinde gözlem ve mülâkata dayalı olarak yürüttüğü “Türkiye’de Sağlık Hastalık Sistemi” adlı araştırması ile 1967’de doçent unvanını, 1971 yılında hazırladığı “Türkiye’de Köy Sosyolojisinin Temel Sorunları” isimli araştırması ile de profesör unvanını almıştır.

Çin aşkı gözünüzü kör etmiş… Nasıl aydınlık görüyorsunuz ki? Çin aşkı gözünüzü kör etmiş… Nasıl aydınlık görüyorsunuz ki?

1972 yılında Alman hükümetinin davetlisi olarak Stuttgart’a giderek, orada Hohenheim Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuş ve Üniversite Rektörünün desteği ile anket ve gözlem tekniklerini kullanarak birinci nesil Türk işçileri üzerindeki araştırmasını yürütmüştür.

1973-1978 yılları arasında Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Dekanlık görevinde bulunmuştur.1985 yılında Gazi Üniversitesi’ne bağlı Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne tayin olmuş, 1985-1995 yılları arasında on yıl süre ile Bolu’da görev yapmıştır.

1995 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi’nde göreve başlayan ve İstanbul’a yerleşen Tükdoğan, 1999 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi’nden emekli olmuş, yönetimin talebiyle 2002 yılına kadar burada ders vermeye devam etmiştir.

Orhan Türkdoğan bugün Türkiye’de Doktor, Doçent ve Profesör olmuş birçok bilim insanının jürisinde yer almış; “ele aldığı bir kitap, bir makale ya da bir tez Türk sosyolojisine, Türk düşünce tarihine ne kazandırıyor” şeklindeki bakış tarzı ile, eserin olumlu yönlerini ortaya koyup varsa eksikliklerini tamamlaması yönünde yapıcı eleştiriler getirerek birçok adayı bilim camiasına kazandırmıştır.70 yaşından sonra bilgisayar kullanmayı öğrenen Türkdoğan, yaklaşık 4500 ciltlik şahsî kütüphanesini Kasım 2009’da Giresun Üniversitesi’ne hediye etmiştir.

Editör: Kerim Öztürk