Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 şiddetindeki depremde 10 ilde şu ana kadar 912 vatandaşımız hayatını kaybetti. 2 bin 828 bin yıkılırken 5 bin 385 vatandaşımız ise yaralandı.

Türkiye bölgeden gelen haberle yıkılmışken, deprem de tüm dünyanın gündeminde. İtalyan basınında ise konu ile ilgili olarak flaş bir iddia yer aldı.

Depremin ardından İtalya’nın güneyinde “sahillere yaklaşmayın” açıklaması yapılırken tsunami uyarısı da yapılmıştı. Bir süre sonra İtalyan makamlar tsunami uyarısını kaldırdı.

İtalya’da deprem alanında uzman isimlerden olan İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nün (INGV) Başkanı Carlo Doglioni İtalyan medyasına korkutucu açıklamalarda bulundu.

‘3 METRE GİTTİ’

Andımız'dan Anayasa'ya... Andımız'dan Anayasa'ya...

İtalyan Corriere della Sera’ya konuşan Doglioni, “Bu gece Arap fay hattı, Anadolu fay hattından kuzeydoğu-güneybatı ekseninde 3 metre hareket etti gibi gözüküyor” dedi. Hareketliliğin 3 metreden de fazla olabileceğini dile getiren Doglioni, “Bu çok büyük bir hareket” dedi. Doglioni, “Burası oldukça hareketli bir alan ve Akdeniz’deki en tehlikeli bölgelerden biri. Geçen yüzyıllarda buralarda çok şiddetli depremler meydana geldi” yorumunu yaparken, “Türkiye, Arap levhası üzerine gitti gibi gözüküyor” yorumunu yaptı.

163418552-adf3336e-9ea0-4836-a661-7938ae4e91d0.jpgİtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nün (INGV) Başkanı Carlo Doglioni

Olası bir tsunami riski ile ilgili açıklama yapan Doglioni, “Uyarı kaldırıldı. Fakat meydana gelebilecek bir toprak kayması ile birlikte bunun yeniden gelmeyeceğinin garantisi yok” ifadesini kullandı. İtalyan bilim insanı benzer depremlerin yeniden yaşanabileceğini de söyledi.

Doglioni bölgede hareketliliğin asla durmadığını da dile getirdi.

ARAP LEVHASI NEDİR?

Orta Doğu’da bulunan ve Arap yarımadası ile kuzeyini kapsayan bir levha olan Arap levhası Bahreyn, Suriye, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte güneydoğu Anadolu bölgesi v e İran’ın da bazı bölgelerini kapsıyor.

Editör: Kerim Öztürk