Lüksemburg'da yaklaşık 12 saatlik yoğun bir müzakere trafiğinin yaşandığı AB İçişleri Bakanları toplantısından çıkan anlaşma, Avrupa Birliği'nin göç politikasında radikal reformlar öngörüyor. Alınan kararlar AB'ye gelen göçmenlerin eskisi gibi rahat edememesini ve hızlı şekilde sınır dışı edilebilmesini öngörüyor.

İLTİCA HAKKI YOKSA SINIR DIŞI EDİLECEK

Tüm üye ülkeler, Avrupa Birliği sınırlarına giren yasa dışı göçmenlerin, önce gözaltına alınması, ardından da kısa sürede ‘geldiği ülkeye geri gönderilmesi’ konusunda anlaştı. 

AB'ye ilticada üçüncü sırayı alan Türkler de gözaltına alınıp sınır dışı edilecek. 

Buna göre, Türkler dahil olmak üzere iltica eden sığınmacılar, 12 haftalık inceleme sonrasında iltica hakkı yoksa ‘güvenli ülke’ sayılan Türkiye’ye geri gönderilecek.

YETKİLİLER ANLAŞMA SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Lüksemburg'daki görüşmelere başkanlık eden İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard anlaşmayı, "Bunları söylemek için burada oturduğuma inanamıyorum ama sığınma başvurularına genel yaklaşım, göç yönetimi ve sığınma sürecine ilişkin düzenlemeler konusunda anlaşmaya vardık" ifadelerini kullandı. AB yetkilileri anlaşma sürecini bir "maraton", anlaşmayı ise "tarihi" olarak niteledi.>>

Tek Suçları Müslüman Olmak Düşmanları Tarafından Türk Görülmekti! Tek Suçları Müslüman Olmak Düşmanları Tarafından Türk Görülmekti!

HİLAL PARLAK

Editör: Kerim Öztürk