HDP, DBP, Yeşil Sol Parti ve çeşitli örgütler; 100. yıl dönümünde Lozan Barış Antlaşması’na saldırdı.

Cumhuriyetin tapusu Lozan Antlaşması, “Kürt Kurumlarından Lozan Antlaşmasının 100’üncü yılına ilişkin açıklama” başlığıyla yayımlanan metinde “halkımız için karanlığın, sonu gelmeyen baskı, soykırım ve zulümlerin adıdır” ifadeleriyle hedef alındı.

Açıklamada, “Cumhuriyetin ilanı Kürt halkına karşı ret ve inkarı yasallaştırarak resmileştirdi” iddiasıyla imzacı örgütlerin Lozan Antlaşması’nı kabul etmeyeceği ifade edildi.

Milli Şef İsmet İnönü ve beraberindeki Lozan heyeti için “Lozan’da Türkleri ve Kürtleri temsil ettiğini ifade eden Kemalistler” ifadesi yer aldı ve “antlaşma imzalandıktan sonra verilen sözlerin unutulduğu” söylendi.

featured

BM’Yİ GÖREVE ÇAĞIRDILAR

Ayrıca HDP’nin resmi internet sitesinde konuya ilişkin yayımlanan iletide BM, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’ne çağrıda bulunuldu. HDP, “BM ve Avrupa Konseyi’ni, AB’yi ve diğer uluslararası kurumları halkımızın Kendi Kaderini Tayin Etme ve Lozan cenderesini aşma mücadelesine destek vermeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Fransız olmak Türk olmak... Fransız olmak Türk olmak...

BAŞLARINA ‘LOZAN’ DÜŞTÜ

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, söz konusu metni okurken başına platform düştü. Platformun ‘Lozan’ yazan kısmının Aydeniz’e denk gelmesi ise sosyal medyada ‘başına Lozan düştü’ yorumlarıyla paylaşıldı.

Editör: Kerim Öztürk