Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi ile Gümülcine Türk Gençler Birliğinin (GTGB) düzenlediği “Dr. Sadık Ahmet” konulu kompozisyon yarışmasının sonuçları 18 Mart Cumartesi günü düzenlenen törende açıklandı. Yarışma sonucunda birincilik ödülünü Hazal İsmail kazanırken, Ege Şerif Ali ikinci, Ceylin Dila Emin üçüncü oldu.

Etkinlik, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü sebebiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Etkinlik kapsamında katılımcılara, Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu.

GTGB Başkanı Sedat Hasan yaptığı konuşmada, “Batı Trakya Türklerinin azınlık ve vatandaşlık haklarının kısaca insanca yaşama şartlarının sağlanması için ömrünü bu yola adayan merhum liderimiz ve ebediyete intikal eden dava arkadaşlarını da bu vesileyle bir kez daha minnet ve özlemle yad ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu da, “Rahmetli liderimiz sadece partimizin değil, aynı zamanda ekalliyete düşmüş mazlum bir halkın talihini değiştirmek üzere amansız bir mücadele vermiştir. Bizlere her daim ışık tuttan bu mücadeleyi şaibeli bir elim trafik kazası vererek noktaladığını sananlar bilmeliler ki büyük bir yanılgı içerisindeler. Dr. Sadık Ahmet ölmedi ve asla ölmeyecek. Bunun en güzel örneği de bugün bize Dr. Sadık Ahmet’i anlatan minik yüreklerdir.” diye konuştu.

Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Batı Trakya Türk gençlerine seslenerek, “18 Mart günü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi özlem ve minnetle anıyorum. Türkiye devleti Çanakkale’de destan yazdığı gibi deprem dolayısıyla bu zor günleri de atlatacaktır. Bu anlamda Batı Trakya Türklerine, Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’i bu yarışmada küçücük gönüllerine sığdıran çocuklarımızı yürekten tebrik ediyorum. Sizlerin gelecekte karşınıza çıkabilecek engelleri aşacağınıza yürekten inanıyorum. Önümüzde bir seçim dönemi var. Siyasi ve popülist yaklaşımlara aldanmayalım, çok dikkatli olalım.” dedi.

Işık Sadık Ahmet sözlerini, “Siz gençler, cesur olun, özverili olun ve çalışın.” diyerek tamamladı.

Etkinliğin sonunda Dr. Sadık Ahmet’in portresi, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve GTGB Başkanı Sedat Hasan tarafından GTGB lokaline asıldı.

Etkinlik, plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Etkinliğe; Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, BAKEŞ Başkanı Dr. Hüseyin Bostancı, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Hasan Karaömer’in yanı sıra çok sayıda soydaş katıldı.

Talat Ülker'den 'Nasihat' şiiri Talat Ülker'den 'Nasihat' şiiri

Kaynak: GÜNDEM Haber

Editör: Kerim Öztürk