Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı fuarları arasında gösterilen Konya Tarım Fuarı’na katılan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan Fuar Dergisi mikrofonlarımıza konuştu. Açıklamalarda bulunan ikili, Ata İttifakının iktidara gelmesi halinde teşviklerini doğrudan çiftçilere ve köylülere yönelik yapacaklarını açıkladı.

Beş siyasi parti "Kurtuluş İttifakı"nında birleşti Beş siyasi parti "Kurtuluş İttifakı"nında birleşti

Geçtiğimiz yılda Konya Tarım Fuarı’nda bulunduğunu açıklayan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ; ‘’Geçen sene de Konya Tarım Fuarındaydım. Bu ağır ekonomik krizimizi çiftçilerin nasıl yaşadığını gördüm. Çiftçilerle sohbet ettik, mazot alabilmek için kredi çeken insanları gördük ve bu sene onların burada olmadıklarını gördük çünkü gelebilecek ekonomide değillerdi. Yurt dışından önemli bir katılımın olduğunu görüyoruz, geçen sene 310 bin kişi ziyaret etmiş bu sene de benzer bir sayı bekleniyor. Yurt dışından gelen sayısı artıyor evet ama bu da gösteriyor ki Türk çiftçisi, parası olmadığı için, kredi borçları çok yüksek olduğu için, faizler yüksek olduğu için zorlanıyor artık. Bunu da mevcut kadrolarla ve düzen partileriyle yapmak mümkün değil. Bunun için biz Ata ittifakı olarak, Zafer partisi olarak ‘’Güçlü üreten Türkiye’’ sloganıyla yola çıktık.’’ İfadelerini kullandı.

‘’Türk çiftçisi yeniden tarlaların şenlenmesini istiyorsa Ata İttifakı diyecek.’’

Mevcut cumhurbaşkanı adaylarından sadece Ata İttifakı’ndan Sinan Oğan’ın çiftçi kökenli olduğunu ve bundan dolayı çiftçilerin durumunu bir tek onun anlayacağını belirten Özdağ: ‘’Kendisi çiftçi olarak bu sorunları yaşadığı için, çiftçileri anlayan en iyi aday. Türk çiftçisi eğer bu yaşanan ağır tahribatı aşmak ve yeniden köylerin, tarlaların şenlenmesini istiyorsa, köy okullarının açılmasını istiyorsa Sinan Ogan ve Ata ittifakı, Zafer Partisi diyecek.’’ açıklamalarında bulundu.

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı olan Sinan Oğan ise mevcut iktidara geldiklerinde köylünün yanında olacaklarını belirtti. Çiftçi kökenli bir aileden geldiğini belirten Oğan, mevcut adaylar içerisinde çiftçilik yapan ve hala yapmakta olan tek aday olduğunun altını çizdi.

Sinan Oğan: ‘’Ben tarlada doğmuş bir çocuğum. Mevcut cumhurbaşkanları adayları içerisinde çiftçilik yapmış, hala yapan, eken-biçen ve çiftçinin halini bilen tek aday benim. Türkiye’de maalesef ki son dönemlerde o kadar çok betona yatırım yapıldı ki, deprem krizinde de gördük ki tarlaya bina yapılmayacak. Türkiye’de maalesef ki dağ etekleri boş bırakılıyor tarlaya ekip biçmek yerine beton yapılıyor. Biz Zafer Partisi, Ülkem Partisi, Türkiye İttifakı Partisi, Adalet Partisi ve diğer bileşenler ile Ata İttifakı’nı oluşturduk. Ata İttifakı’nın çok sağlam bir tarım politikası var. İşi bilen, işin içerisinde yetişmiş ve yeniden üreten, yeniden Türkiye’nin kendi kendine yetebilecek bir ülke hakine gelmesini sağlayan bir programımız var.  Türkiye bir an önce kendi kendine yetebilen ülke statüsüne yeniden kavuşmalıdır. Bunun yolu da beton ekonomisinden ülkeyi çıkarıp üretim ekonomisine geri döndürmek. Rant ekonomisinden çıkarıp çiftçinin, köylünün yanında olmak.’’ açıklamalarında bulundu.

Katılım sağladıkları fuar hakkında da açıklamalarda bulunan Oğan: ‘’Fuar çok güzel ve çok iyi. Ama büyük holdinglerin ve büyük patronların gelip makine aldığı bir fuarı ben kabul etmiyorum. Konya’nın çiftçisi, köylüsü, burayı müze gibi gezip gidiyorsa alamıyorsa bu fuar tam olarak anlamını yerine getirememiş demektir. O yüzden çiftçilerimiz de makineyi gelip buradan alıp gitmesi lazım. Biz geldiğimizde, teşviklerimizi doğrudan çiftçiye vereceğiz ve çiftçilerimizin üretim ekonomisinin bir numaralı aktörü haline getireceğiz. Mustafa kemal Atatürk’ün yaptığı gibi, çiftçiyi köylüyü yeniden bu milletin efendisi haline getireceğiz.’’ dedi.

Kaynak : fuar dergisi

Editör: Kerim Öztürk