1955 yılında Yunanistan desteğiyle Kıbrıs Rumları, ENOSİS adı verilen Helen yayılmacılığı ve Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı planını hayata geçirmek için EOKA terör örgütünü kurdu ve EOKA Kıbrıslı Türklere karşı katliamlar gerçekleştirdi. Türkler üzerinde baskı kurarak Türkleri yönetimden uzaklaştırdı. Kanlı Noel katliamıyla adadaki Türk varlığı ortadan kaldırılmak istendi. Türk ve Rum taraflarının bir arada yaşama imkanı kalmadı.

Adada Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin garantörlüğünde uluslararası müzakereler başladı ancak sonuç vermedi. Nihayetinde Yunan Cunta hükümeti desteği ile ENOSİS yanlısı Rumlar 15 Temmuz 1974 tarihinde Makarios hükümetine darbe yaptı. Adadaki Türk varlığının ve siyasi haklarının korunması için Türkiye garantör yetkisini kullandı. TSK Atilla Harekatı kod adıyla 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'nı başlattı. Harekat ile Türklerin soykırıma uğraması ve Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı engellendi.

İzmit Belediyesi’nden Türk kültürüne manidar bir hizmet! İzmit Belediyesi’nden Türk kültürüne manidar bir hizmet!

Kahraman ordumuzu, Kıbrıs'ta katliama uğrayan soydaşlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygıyla ve minnetle yad ediyoruz.

• Metni hazırlayan Fatma Merve Sarı'ya teşekkür ederiz.

Editör: Kerim Öztürk