Türkiye'de sığınmacı sorunu ve göç hareketleri tartışılmaya devam ediyor.

AKP'li Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı'dan çok çarpıcı bir açıklama geldi. 

Atçı, Türkiye'nin mülteciler için bir cazibe merkezi ve uğrak yeri olduğunu belirterek "Demografik yapıları bizimle aynı. Onları çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz onlar" ifadesini kullandı.

Atçı'nın bu ifadeleri sosyal medyada eleştiri konusu olurken çok sayıda kullanıcı AKP'li vekilin sözlerini alıntılayıp yorumda bulundu.

"ONLARI YABANCIYMIŞ GİBİ KABUL EDEMEYİZ"

Atçı'nın işte o ifadeleri: 

Canlı yayında sığınmacılar hakkında değerlendirmelerde bulunan AKP'li Atçı, "Türkiye tabii ki bu mültecilerin hem bizzat cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri. Yani buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var" dedi.

Atçı, "Demografik yapısı bizimle aynılar. Onları çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz" ifadelerini kullandı.

"SURİYELİLER OLMASAYDI İŞİMİZ ÇOK ZORDU, ÇALIŞTIRACAK ELEMAN BULAMAZDIK"

Gümüşhane’nin tek kadın İl Genel Meclis üyesi adayı Sonel Yaşar’a yoğun ilgi Gümüşhane’nin tek kadın İl Genel Meclis üyesi adayı Sonel Yaşar’a yoğun ilgi

"Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye'de çalışanlar var. Orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerde, ciddi anlamda Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Nitekim işverenlerden duyuyoruz; 'Eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz çok zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar' Bunu geniş kapsamlı, çok yönlü düşünmek lazım"

"DEMOGRAFİK YAPISI BİZİMLE AYNILAR"

Bütün dünyada savaşların, açlığın, ciddi sıkıntıların olduğunu belirten Atçı, bu nedenle bir göç hareketi olduğunu kaydetti. 

Atçı, "Bu hareket dolayısıyla Türkiye'yi de ilgilendiriyor. Suriye'de iç savaştan kaynaklı Esed'in zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik, Nitekim bir milyonu geri döndü, bir kısmı Avrupa'ya geçti. Bir kısmı Türkiye'de halen ikamet ediyor. Tarihe gittiğimizde Suriye ve Irak Osmanlı toprağıydı. Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle aynılar. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim güney bölgemizde Türkler, Kürtler, Araplar, birlikte yaşıyor, akrabalık bağları var. İnsanı anlamda düşündüğümüzde bunlarla tarihsel akrabalığımız var. Halep'ten, İdlip'ten, Şam'dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bunları da görmezden gelemeyiz. Çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz. Tabi uzun vadede bunların dönmesi üzerine program yapılarak, bunlar kabul edildi" diye konuştu.

"KAOS ORTAMI DOĞMADI"

Terörün önlenmesi için, bölgede güvenli yaşam alanı oluşması için Türkiye'nin ciddi çalışmalar yaptığını dile getiren Atçı, "Türkiye, Suriye'den gelen mültecilerle alakalı insani anlamda çok ciddi bir fedakarlık yaptı, halkımızda ciddi bir fedakarlık yaptı. Güneydeki illerimizde de Gaziantep, Hatay, Kilis Kahramanmaraş'a baktığımız da ciddi anlamda Suriyeli mülteci barındırıyor. Orada ciddi bir sıkıntı, kaos ortamı doğmadı" dedi.

Editör: Kerim Öztürk