Rusya-Ukrayna savaşı üç haftadır devam ederken Ukrayna’da savaşa yakalanan Türklerin büyük bir çoğunluğu ülkeden çıkmayı başardı. 

Türk TIR’cılar da savaştan kaçarak Romanya üzerinden ülkeye döndü. 

Ancak savaşa, en şiddetli yerde Mariupol yakınlarında yakalanan Türk TIR’cı Tuncel Ertunk, Romanya yerine Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye dönmek istedi. 

Bomba ve füzelerin isabet ettiği yollardan geçerek savaştan kurtulduğunu belirten Tuncel Ertunk, günlerdir Azerbaycan-Rusya sınırında Samur sınır kapısında mahsur kaldı. Sınırın Rusya tarafında kalan Türk vatandaşları Azerbaycan’dan içeri alınmadı. 

Odatv’ye konuşan Tuncel Ertunk, Azeri askerlerin tuvaletleri bile kullanmalarına izin vermediklerini dile getirerek Türk Büyükelçiliğni de aradıklarını ancak sorunun halen çözüme kavuşmadığını anlattı. 

Neden sınır kapısında bekletildiklerine dair bir açıklama yapılmadığını dile getiren Tuncel Ertunk, Odatv’ye yaptığı açıklamada, “Transit geçip gideceğiz bize 12 saat izin verseler bile yeter. Bekleyenler arasında kanser hastası bir kadın da var. Eşim Ukraynalı savaştan kaçıyoruz. Perişan haldeyiz. Erzağımız yok. Yoldan geçen TIR’cılardan zeytin ekmek alarak doyuruyoruz karnımızı. Geri de gidemiyoruz. Bir çözüm bulunmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Asimilasyona yatkın olan Türk'ler için bunların bir önemi var mı? Asimilasyona yatkın olan Türk'ler için bunların bir önemi var mı?

Haberalp Haber merkezi

Editör: Kerim Öztürk