Türkiye, 31 Mart'ta sandık başına gidiyor ve seçimlere 40 günden az bir süre kaldı.

Aday belirleme krizlerinin ortasında olan CHPDEM Parti ile ittifak yaparak birçok ilde pazarlık masasına oturdu.

TALAY: PKK AKDENİZE AÇILMAK İSTİYOR

CHP'nin ittifakı olan DEM Parti'nin isteğiyle İstanbul'da yaptığı aday değişiklikleri hala gündemdeki yerini korurken, Eski Kültür Bakanlarından ve dört dönem CHP Mersin Milletvekili seçilen İstemihan Talay'dan olay yaratacak açıklamalar geldi. Talay, CHP'nin Mersin’i DEM Partisi’ne peşkeş çektiğini söyledi.

Talay, Dem Partisi'nin CHP ile iş birliği yaparak Mersin'in Akdeniz ve Toroslar ilçelerini hedef almasının basit bir seçim stratejisi olmadığını, Mersin'deki emperyalist hayallerin devam ettiğinin açık bir göstergesi olduğunu söyledi. Talay, PKK'nın Akdeniz'e açılma planlarını anlattı.

"MERSİN DEM'E PEŞKEŞ ÇEKİLDİ, EMPERYALİST HAYALLERE TESLİM EDİLDİ"

Akdeniz ve Toroslar ilçelerinin DEM Parti'ye bırakılmasına sert ifadelerle tepki gösteren Talay, "Burada kabul edilmesi mümkün olmayan durum, büyük Atatürk'ün kurduğu CHP'nin bugünkü yöneticilerinin koltuk uğruna bu iki ilçemizi Dem'e peşkeş çekme kararı almaları ve Mersin'i emperyalist hayallere teslim etmeleridir." ifadelerini kullandı.

Mersin'in stratejik önemine de değinen Talay, Mersin İli Akdeniz ilçesinin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki en büyük ve en stratejik limanı olduğunu ve Ortadoğu'nun giriş ve çıkış kapısı durumunda olduğunu anlattı.

Talay, emperyalist devletlerin tarihsel süreçte PKK'ya verdiği 4 önemli görevi sıralayara durumnun vahametini ortaya koydu:

CHP'nin ağır toplarından İstemihan Talay paylaştığı açıklama metninde şu ifadeleri kullandı:

Emperyalist devletler tarihsel süreçte PKK'ya dört önemli görev yüklemiştir:

1. Kuzey Irak'tan ve Suriye'den uzanan bir koridoru ele geçirmek

2. Akdeniz'e açılmak

3. Bu bölgede kendileri için terör üretecek bir garnizon devletçik oluşturmak

4. Başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini taciz etmek, mümkünse de parçalayıp bölerek küçültmek

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu tehditleri görerek Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarıyla yüzlerce şehit vermek pahasına bu oyunları bozmuştur. PKK'nın Akdeniz'e açılmak ve orada bir yer tutmak hayali ilk olarak 1999 yerel seçimlerinde uygulamaya konulmak istenmiştir. Dört dönem milletvekilliğini yaptığım Mersin'in Büyükşehir Belediyesi Hadep tarafından kazanılmış gibi ilan edilmiş ancak Kültür Bakanı olarak yaptığım itirazlar ve yeniden sayım sonucunda Hadep'in seçimi kazanmadığı tespit edilmiştir. Böylece Akdeniz'e açılım hayalleri önlenmiştir.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki en büyük ve en stratejik limanı Mersin ili Akdeniz ilçemizde bulunmaktadır. Bu liman aynı zamanda Ortadoğunun da giriş ve çıkış kapısı durumundadır. Akdeniz'e komşu diğer ilçe ise Toroslar ilçemizdir.

Hadep'in devamı olan Dem partisinin CHP ile uzlaşmak için yüzlerce ilçe arasından Akdeniz ve Toroslar ilçelerini şart koşmaları basit bir seçim stratejisi değildir. Mersin'de emperyalist hayallerinin kaldığı yerden devam ettirildiğinin açık bir göstergesidir.

Burada kabul edilmesi mümkün olmayan durum, büyük Atatürk'ün kurduğu CHP'nin bugünkü yöneticilerinin koltuk uğruna bu iki ilçemizi Dem'e peşkeş çekme kararı almaları ve Mersin'i emperyalist hayallere teslim etmeleridir.

Orhan Türkdoğan hocaya sonsuz rahmetle-6 Orhan Türkdoğan hocaya sonsuz rahmetle-6

Büyük Atatürk Mersinlilere hitaben "Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız" demiştir. İnanıyorum ki Sevgili Mersinliler bu öğüt doğrultusunda Mersin'e sahip çıkacaktır. CHP yöneticilerinin 31 Mart seçimlerinde Dem'i destekleme dayatmasını reddedecek ve emperyalist hayalleri sandıkta yok edecektir.

İSTEMİHAN TALAY

18-19-20-21. dönem Mersin Milletvekili

1992 yeniden açılan CHP'nin kurucu Genel Başkan Yardımcısı

1997-2002 dönemi Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanı"

Eski CHP’li Bakan İstemihan Talay’dan zehir zemberek açıklamalar: "PKK Akdeniz’e açılmak istiyor…"

Editör: Kerim Öztürk